Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Herkel peab Tarandit erakonna peaministrikandidaadina võimalikuks

{{1534191540000 | amCalendar}}
Foto: Sander Koit/ERR

Esmaspäeva õhtul kogunes erakorraliselt Vabaerakonna juhatus, kus ametlikult kinnitamata andmetel oli teemaks mitmete piirkondade rahulolematus praeguse juhtimisega. Partei juht Andres Herkel ütles, et ta on pingetest teadlik. Enda taandumiseks Herkel põhjust ei näe, ent peab võimalikuks esitada peaministrikandidaadiks Indrek Tarand.

"Ma pean Indrek Tarandit võimaliku peaministrikandidaadina täiesti variandiks," ütles Herkel enne juhatuse koosolekut ERR-ile.

Herkel ütles koosolekult naastes "Aktuaalsele kaamerale", et Vabaerakond on raske olukorra ees, aga plaan ja sõnumid riigikogu valimiste eel on olemas.

"Meie poolt saaksid Vabaerakonna nimekirjas kandideerida meie erakonda mittekuuluvad liikmed, samas ajab Eesti 200 oma rida. Madal reiting on muidugi probleem ja valus on see, et me riigikogus oleme samas väga aktiivsed olnud," rääkis Herkel.

Praeguse olukorraga rahulolematud liikmed saatsid erakonna juhtkonnale kirja, kus kritiseerivad kehva juhtimist ja kampaaniat.

Piirkondade meelepaha pole Herkeli jaoks võõras. "On olnud juttu teoreetiliselt sellest, et olukord ei ole väga hea ja mis selleks teha tuleb. Aga see, et erakonnas võib olla inimesi, kes leiaksid, et kuidagi teisiti asju lahendada on õige, see võib muidugi tõele vastata," lausus Herkel.

"Aga see, et meil valimisteks puudub plaan ja puuduvad sõnumid, see päris õige ei ole. On kahju, kui see pole kõikide inimesteni jõudnud, aga selleks meil ongi esinduskogu ja suvepäevad kohe ees," lisas Herkel.

Herkel oma taandumiseks põhjust ei näe.

"Jätkamise küsimus on legitiimsuse küsimus. Kui erakonnas ei ole võimalik jätkata, siis ei jätkata. Aga praegu ei ole mulle laekunud küll ühtegi signaali, et juhatus või mingisugune organ, millel on selline otsustusõigus, sellist asja üldse arutlusele oleks võtnud. Ma arvan, et see on selline närvilisus, mis läheb üle," rääkis Herkel ERR-i raadiouudistele.

Herkel tunnistas, et osad erakonna juhtliikmed on otsinud kontakti Artur Talvikuga ja öelnud talle, et ta võiks erakonda tagasi tulla.

"Jaa. Artur Talvikuga on ka minul kontakt olnud üsna igapäevane ja see arusaamine on endiselt olemas. /.../ Me oleme alati hoidnud ukse lahti, et erakonna töös sisuliselt saavad osaleda ka need inimesed, kes mingite piirangute või eelarvamuste tõttu ei taha selles registris olla. Artur Talvik on meil riigikogu fraktsiooni liige ja koostöö temaga on ka praegu sellistes jooksvastes küsimustes pidev," märkis Herkel.

ERR-i küsimusele, et kas Herkel on valmis taanduma, kui Indrek Tarand ütleks, et ta tuleb Vabaerakonda, aga ainult sel tingimusel, et ta hakkab erakonda juhtima, vastas ta, et ta ei usu, et Tarand selliseid ultimaatumeid esitama hakkab.

"Ma ei arva, et Indrek Tarand intelligentse inimesena tuleb välja niisuguse asjaga. Küsimus ei ole selles, kas liitutakse Vabaerakonnaga, vaid selles, kuidas moodustatakse uus, ühtne valimisnimekiri."

ERR rääkis juhatuse liikmete Lii Ramjalgi ning Vello Väinsaluga, kelle sõnul juhatuse vabas vormis kohtumine tõepoolest toimub, aga juhtimisega seonduvaid küsimusi arutata plaanis ei ole.

"See on meeskonna tugevdamiseks mõeldud koosolek, et koos tugevama meeskonnana edasi minna," ütles Lii Ramjalg.

Ta tunnistas, et on võimalik, et on üksikuid inimesi, kes näeksid Herkeli asemel teist juhti, aga rõhutas, et juhatuses olev meeskond toetab kindlasti Herkelit.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: