Uuring: Vabaerakonna toetus tõusis valimiskünnise lähedale

{{1534992780000 | amCalendar}}
Andres Herkel
Andres Herkel Autor/allikas: ERR

Postimehe ja BNS-i tellitud ning Kantar Emori poolt augusti kolmandal nädalal läbi viidud uuringust selgub, et samal ajal mitme erisorti uudisega silma paistnud Vabaerakonna reiting tõusis valimiskünnise lähistele.

Kui juulis toetas Vabaerakonda selle uuringu järgi kolm protsenti valijatest, siis augustis 4,7 protsenti, mis jääb täpselt viieprotsendise valimiskünnise alla, näitavad Postimehes avaldatud andmed.

Reformierakonna toetus oli augustis 29,8 protsenti, mis on 0,2 protsendipunkti võrra kõrgem kui juuli lõpus. Keskerakonda toetas augustis 23,8 protsenti, mis on sama suur reiting kui juulis.

EKRE toetus oli 21,2 protsenti, mis on 0,6 punkti võrra väiksem kui juulis.

Neljanda toetusega on jätkuvalt Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE), mida pooldas augustis 12,7 protsenti. Kuu varem toetas SDE-d 12,8 protsenti vastanutest.

Populaarsuselt viies oli erakond Isamaa, mida augustis eelistas 5,2 protsenti. Juulis pooldas Isamaad 5,3 protsenti kodanikest.

Kuuendal kohal on Vabaerakond, mille reiting on tõusnud juuli 3,0 protsendilt augustis 4,7 protsendile.

Eestimaa Rohelisi pooldas augustis kaks protsenti, juulis oli nende reiting 2,9 protsenti.

Eesti Isesesivusparteid 0,5 ja Rahva Ühtsuse Erakonda (RÜE) 0,1 protsenti küsitluses oma poliitilise eelistuse öelnud vastajatest.

Voog: EKRE tõus ei olnud juhuslik

EKRE reitingu püsimajäämine pärast juulis toimunud tõusu näitab, et EKRE populaarsuse kasv ei olnud juhuslik, tõdes uuringufirma Kantar Emor uuringujuht Aivar Voog.

"EKRE augusti tulemus on praktiliselt sama, mis oli juulis, mis näitab selle erakonna tõusu mittejuhuslikkust," ütles Voog neljapäeval, kommenteerides BNS-i ja Postimehe tellimusel Kantar Emori augusti keskel läbiviidud küsitluse tulemusi.

"Erakondade reitingute edetabelit juhib jätkuvalt ja kindlalt Reformierakond ligikaudu 30 protsendiga, teisel kohal on Keskerakond ümardatult 24 protsendiga. Mõlemad liidrid jätkavad samas vahemikus, kus nad selle aasta kaheksa kuu jooksul on olnud: Reformierakond vahemikus 30-34 protsenti ja Keskerakond ümardatult vahemikus 21-24 protsenti," märkis Voog.

"EKRE tegemisi suvisel vaikeluperioodil on ka rohkelt kajastatud sotsiaalmeedias, mida näitavad Eesti Meediuse andmed juulikuu kohta, mis kindlasti peegeldab inimeste huvi tõusu selle erakonna tegemiste vastu. SDE suur osakaal sotsiaalmeedias on seotud nende sisetülidega ja Urve Palo lahkumisega poliitikast, mis nende valijate hulka kahjuks ei suurendanud," ütles Voog.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Augustis oli "ei oska öelda" osakaal 29,8 protsenti, mis on 3,3 protsendipunkti rohkem kui juulis. Maksimaalne statistiline viga ±2,8 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 15. 22. augustini veebiintervjuude meetodiga 1061 kodanikku vanuses 18-84 aastat.

Kuus kuud enne valimis on eelistuseta valijate hulk tõusnud 30 protsendini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: