Lobjakas: Tammisti lobitaust on olemuslikult teistsugune kui Mäggil ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1533719940000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Andrus Karnau tõi Paides otse-eetrisse läinud saates "Olukorrast riigis" sotsiaaldemokraatide ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri kandidaadi Rene Tammisti puuduseks lobitausta Eesti Taastuvenergia Koja juhatajana. Kuigi Ahto Lobjakas on olnud kriitiline riigihalduse ministri Janek Mäggi tausta suhtes lobistina, leidis ta, et Tammisti varasem töö ei ole tema puudus.

Karnau kirjeldas, et Tammist on sotsiaaldemokraatlikus erakonnas viimased kümme aastat oluliselt niite tõmmanud ja partei poliitikat mõjutanud, eriti energeetika osas. "On hea meel, et Eesti valitsus saab juurde ühe võimeka inimese, aga probleem on selles, et ta on aastaid olnud taastuvenergia eestkõneleja ja tema viimane töökoht on ju Taastuvenergia Koda, mis pole mingisugune muu organisatsioon kui puhas lobiorganisatsioon. Nii et valitsus saab endale tegelikult juurde ühe liikme, kelle põhiline elukutse on seni olnud lobist. Kas see on nüüd hea toon või mitte – vähemalt Janek Mäggi puhul ma tean, et sina, Ahto, oled seda väga tugevalt kritiseerinud," rääkis Karnau.

Lobjakas märkis, et Taastuvenergia Koda on mittetulundusühing ja seepärast on Tammisti taust olemuslikult teistugune: "Erinevalt Janek Mäggist, kes on täie rauaga ärimees ja elab enda suhetest poliitikutega igas valdkonnas, mitte ainult energiavaldkonnas."

"Rene Tammist ei saa sellest mingit isiklikku kasu. Janek Mäggi saab isiklikku kasu sellest, mida ta valitsuses teeb — täna, homme ja ülehomme, nagu öeldakse piiblis," jätkas ta.

Lobajaka hinnangul on ka oluline, et Tammist on tegutsenud taastuvenergia valdkonnas, mis on niikuinii tulevikusuund: "Kas sina erinevalt minust ei näe, et põlevkivi saab otsa ja isegi kui ta otsa pole saanud, tuleb tema kasutamisest loobuda, sest ta saastab meie keskkonda? Kus on siin valesti tehtud taastuvenergiaga tegeleva inimese edutamisel ministrikohale?" küsis Lobjakas Karnault.

"See on positiivne, et Tammist nüüd ministrikohale asub, sest mulle on kirjeldatud valitsuse istungeid umbes selliste sõnadega, et siis võttis see ja see sotsiaaldemokraatlik minister kotist välja paberid, mille Taastuvenergia Koda oli talle ette valmistanud ja luges selle ette. Nüüd saab Tammist hakata valitsuse istungitel ette lugema neid pabereid, mille ta on ette valmistanud, ta ei pea neid enam kellelegi oma parteikaaslastest ministritest ulatama," ironiseeris Karnau ja rõhutas, et kui inimene on minister, on tema ülesanne lähtuda riigi kui terviku huvidest, samas kui taastuvenergia on puhas ärihuvi.

"Sõltumatus võõrast rahast või rahast üleüldse on väga tähtis, aga mulle jääb mulje, et selle MTÜ juhina Rene Tammist oli palgatööline ning tegeles asjaga, mis on igatepidi õige ning ilmselt oli ka vastavuses tema enda südametunnistuse suunaga. Ma ei näe siin probleemi," lausus Lobjakas.

Lobjaka hinnangul ei pea riik olema ühtmoodi neutraalne põlevkivitööstuse ja taastuvenergia osas: "Riik on võtnud kohustuse viia üha rohkem energiatootmisest taastuvenergiale. See on ju ilmselgelt eelise andmine ühele harule ja eelise võtmine teiselt. Ehk siis saastavalt võetakse eelis ja antakse vähemsaastavale. Ja seda mõttelaadi, seda mentaliteeti, ma loodan, esindab Rene Tammist ka valitsuses."

Reformierakond pakub rikastele rohkem raha ja vaestele odavat õlu

Karnau ja Lobjakas kritiseerisid Paides peetud arutelus ka reformierakonna 500-eurose maksuvabastuse ja alkoholiaktsiisi langetamise ideed, kuna pole selge, kuidas plaanib erakond alkoholi tarbimisega võidelda. "Ilmselt alkoholi tarbimise praegusele tõusujoones või vähemalt neutraalses asendis olevale trendile see kaasa ei aita, kui alkoholiaktsiisi vähendatakse," arvas Karnau.

Lobjakas nimetas reformierakonna plaani küüniliseks: "Rikastele kavatsetakse tekitada paremad võimalused oma raha nautida, vaestele antakse odavamat õlut. See ei ole minu arust riik, kus me tahaksime olla aastal 2018 pärast Kristust."

"Eesti madalapalgalised on olnud pikka aega väga kõrgelt maksustatud võrreldes kõrgepalgalistega, kui me võrdleme Euroopa keskmisega," tõi Karnau välja. "Praegune maksumuudatus on seda muutnud positiivses suunas, aga kui Kaja Kallas tahab seda tagasi pöörata, siis see on ilmselt arusaadav: ta loodab, et tema valijad oskavad seda hinnata ja talle anda ka hääli selle eest."

"Mis on muidugi ekstra küüniline selles reformierakonna plaanis, on just nende aktsiisikärbete piiramine alkoholi teemaga, sest kui me vaatame madala sissetulekuga inimeste kuluartikleid – ja Eestis on madala sissetulekuga mediaanselt, kui nii võib öelda, umbes 75 protsenti elanikkonnast –, siis kahtlemata alkohol on olulisel kohal, aga selle tarbimist me ju ei taha soodustada, kui ma õigesti aru saan," osutas Lobjakas.

"Küll aga võiksime me aktsiisilangustest rääkides võtta ette näiteks toidu, mille osas on meil eeskujusid Euroopas ja mujal maailmas, kus toiduainete aktsiis on madalam, kuna ta on igapäevane vajadus kõikidele inimestele ja moodustab vaeste inimeste rahakoti kadudest ühe kõige olulisema osa. Ma tahaksin näha positiivseid samme ka reformierakonnalt selles suunas, et inimestel, kes teenivad vähe, oleks siin riigis lihtsam elada, ja mitte lihtsalt oopiumit neile peale kallata odavama õlle näol."

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: