Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskpangad hoiatavad kaose eest sularahavabas ühiskonnas

Kaardimaksete ja virtuaalrahaga tuleb aeg-ajalt ette tehnilisi probleeme.
Kaardimaksete ja virtuaalrahaga tuleb aeg-ajalt ette tehnilisi probleeme. Autor/allikas: PM/EMF/Scanpix

Euroopa Liidu keskpangad hoiatavad, et sularaha järkjärguline kadumine paljudes riikides kujutab tõsist riski finantssüsteemile, kuna liiga tugev toetumine digitaalmaksesüsteemidele jätab riigid küberrünnakute korral katastroofiliste rikete ohtu.

Keskpangad leiavad, et IT-rikked, süsteemi häkkimise riskid ja haavatavamate ühiskonnagruppide võõrandumine sularahavabas maailmas räägivad selle poolt, et jääda sularahal põhinevale süsteemile, kirjutab Politico.

Euroopa Keskpanga novembrikuine uuring näitas, et kuigi 80 protsenti kõikidest maksetest tehakse eurotsoonis endiselt sularahas, kasutavad mõned riigid, näiteks Eesti, Soome ja Holland elektroonilisi makseid umbes poolte tehingute jaoks. Sularahamaksete osakaal Rootsis on langenud 13 protsendini ning enam kui pooled sealsed pangakontorid ei arvelda enam sularahas.

"Kellelgi Venemaal, Hiinas, kus iganes, on lihtne digitaliseeritud süsteem lihtsalt kinni panna," leidis sularaha eest seisva lobigrupi Cash Uprising juht Björn Eriksson. "Sularaha saad peita oma autosse, oma pliidi sisse või kuhu iganes."

"Ma näen oma riigis kasvavat muret selle üle, mis juhtub, kui keegi otsustab [süsteemid] välja lülitada. Mis on tegevused, millega saad oma ühiskonda töös hoida?" jätkas ta.

Austria keskpanga juht Ewald Nowotny tõdes: "Keskpangad on üha kindlamad, et oma osa jääb kanda ka sularahal. Me ei näe ette täiesti sularahavaba ühiskonda. Kui toimub näiteks energiakatkestus, on sularaha ainus alles jäänud makseviis."

Sama kinnitas Taani keskpanga maksete juht Petria Hielkema: "Me oleme iga päev rünnaku all. Kui sul pole töötavat kaitsekilpi, märkad kohe sellist tegevust."

Väikesed küberturvalisuse kriisid on andnud keskpankadele põhjuse töötada oma varusüsteemide kallal ja testida oma süsteemide vastupidavust küberrünnakutele. Enamikus situatsiooniplaanidest on sularaha olulisel kohal.

Lisaks küberturvalisusele on sularahavaba ühiskonna kriitikud märkinud, et haavatavad ühiskonnagrupid, näiteks eakad ja puuetega inimesed sõltuvad teistest enam sularahast. "Me näeme paljusid inimesi, kes tõesti seda vajavad," leidis Hielkema.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: