Eesti Pank soovitab inimestel igaks juhuks sularaha kaasas kanda

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
20-eurone pangatäht Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Inimesed võiks igaks juhuks endaga kaasas kanda sularaha juhuks, kui ilmneb mõni makseterminalide tõrge, ütles Eesti Panga riskijuht Aalo Kukk Vikerraadio saates "Uudis +" pühapäevase kaardimakserikke kommentaariks.

12 tundi, mille jooksul tuleb hädaolukorra seaduse kohaselt rikke korral taastada kaardimakse- ja pankade vahelise tehingud, on Eesti panga riskijuhi sõnul määratud kriisiolukordadeks, nagu küberrünnakud ja terroriaktid.

Tehniliste rikete korral on see aeg märksa lühem, selgitas Kukk ning lisas, et pühapäevase juhtumi puhul ületati taastamise ajalimiit, mil ei suudetud poolteise tunni jooksul süsteemi taastada.

"Me elame ajastul, kus kasutame üldjuhul tavapäraselt elektivalgust, aga samas meil ikkagi on kusagil küünlajupp või tikud varuks. Nii minu meelest tuleks ka suhtuda elektroonsete maksevahendite propageerimisse," kommenteeris Kukk.

Kukk lisas, et tarbijaid tuleb teavitada sellest, et elektroosete maksevahendite ja sidekanalite puhul võivad ilmneda tõrked.

Lahenduseks võiks olla sularaha kaasas kandmine.

Summa, mida sularahas ednaga kaasas kanda sõltub inimese enda tarbmimis- või kulutamisvajadusest, selgitas Kukk.

"Ütleme, et inimesel võiks olla kaasas nii palju sularaha, kui ta päeva jooksul tarbib," ütles Kukk.

Kukk ütles, et pühapäevane intsident puudutas hinnanguliselt 70 000 tehingut, mis tavapäraselt sel ajal läbi Nets Estonia käib.

"Kõik võtmeisikud peaksid olema asendatavad, nad peaksid suutma puhkuse või asenduse ajal täita kõiki neid funktsioone, mis põhivõtmeisik tavaliselt teeb. Nii et see pole normaalne olukord kindlasti," ütles Kukk selle kohta, et Nets Estonia ei saanud põhjalikult tegutseda, sest paljud töötajad olid puhkusel.

Hädaolukorra seaduse kohaselt saab sellisel puhul, kui 12 tunni jooksul ei taastatud maksesüsteeme, karistada elutähtsa teenuse osutajat kuni 20 000 euro suuruse trahviga, ütles Kukk, kuid lisas, et Nets Estonia ei ole elutähtsa teenuse osutaja.

Kukk ütles, et kriise on väga raske ette ennustada ning tegutsemisplaan sõltub olukorrast. Kui selline maksekriis peaks pikaajaliselt ilmnema, siis soovitatakse inimestel kasutada kas mõnda töötavat kanalit või sularaha, lisas Kukk.

Siis püütakse ka inimestele rohkem sularaha väljastada, kuid võib ennustada, et tekivad järjekorrad ja sularaha kättesaadavus muutub halvemaks, kirjeldas Kukk.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: