Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Energia esimene päikeseelektrijaam on tootnud prognoositust rohkem

Päikeseelektrijaam Estonia piimafarmi katusel
Päikeseelektrijaam Estonia piimafarmi katusel Autor/allikas: Eesti Energia

Kuigi päikeseenergia osas kuuleb aeg-ajalt müüti, et Eestis päike ei paista ja päikeseenergiaga pole mõistlik Eestis tegeleda, on Eesti Energia kontserni kuuluv Enefit Green teist meelt.

Eesti Energia paigaldas esimese päikeseelektrijaama möödunud aastal Järvamaal asuvale suurfarmile Estonia, mis tegeleb piima tootmisega.

Päikesest toodetud elekter katab ca 15 protsenti farmi aastasest ja suurema osa suvisest elektritarbimisest.

Estonia piimafarmi puhul on jaam reaalselt tootnud 2017. aasta detsembri lõpust ehk praktiliselt ajal, mil Eestis on väga vähe päikesekiirgust.

Siiski, juba 15. märtsil käesoleval aastal saavutas päikeseelektrijaam oma maksimaalse tootmisvõimsuse ning esimese kolme kuuga on jaam tootnud elektrienergiat prognoositust isegi rohkem.

"See annab tunnistust, et päikeseelektrijaam on projekteeritud ja ehitatud nii, nagu peab," ütles Eesti Energia energiamüügi uute teenuste tootejuht Margus Potisepp ERR-ile.

Graafik tootmisprognoosist ja tegelikest tulemustest

Estonia piimafarmi päikeseelektrijaama lahendus on Eesti Energiale pilootprojekt ja unikaalne lahendus, kuna piimafarm ei pidanud ise päikeseenergia kasutusele võtmiseks investeerima.

Enefit Green paigaldas Estonia piimafarmi katusele kokku 644 päikesepaneeli, süsteemi võimsuseks on 174 kilovatti (kW). Päikesepaneelid võtavad enda alla üle 1000 m2 suuruse pinna.

Jooksvalt tuleb Estonial tasuda vaid toodetava elektri eest. Kõik kulud kattis Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green, mis jääb elektrijaama omanikuks kogu lepinguperioodi vältel ning tagab jaama sujuva tootmise.

Päikesest toodetava elektri hind on farmis ka odavam kui võrgust tulev elekter, sest võrgutasu elektri arvele ei lisandu.

Analoogse lepingu sõlmis Eesti Energia hiljuti trükikojaga Greif ning peatselt on tulemas veel samasuguseid elektrijaamu üle Eesti.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: