KredEx toetab päikesepaneelide paigaldust kokku 1,4 miljoni euroga

Foto: Virgo Siil

Sihtasutus KredEx alustas jüripäevast taotluste vastuvõttu päikesepaneelide paigaldamise toetamiseks. Taotlusi saavad esitada ettevõtted, korteriühistud ja kohalikud omavalitsused kokku 1,4 miljoni euro ulatuses aasta lõpuni. Esimesel päeval taotlejad rahajagaja uksi veel maha ei jooksnud.

Tänavuses eelarves on päikesepaneelide paigaldamiseks ette nähtud 1,4 miljonit eurot, millest võib jaguda umbes 70 taotlejale. Järgnevatel aastatel antakse toetust miljon eurot aasta kohta kokku.

"Meede kutsuti ellu, kuna taastuvatest energiaallikatest on vaja elektrit toota. Aastast 2007 on toetatud erinevaid taastuvenergiast toodetavaid elektriliike. Päikeseenergia on jäänud natuke varju, sellel põhjusel toetatatakse just päikese abil toodetavat elektrit," põhjendas meetme ellukutsumist KredExi energiasäästu projektijuht Heikki Parve ERR-ile.

Toetust makstakse taotlejale kuni 30 protsenti, ent mitte üle 30 000 euro. Sellega saab katta paneelide projekteerimise, soetamise ja paigaldamise kulud. Abikõlblike korteriühistute energiamärgis peab olema vähemalt klass C. Tallinna ettevõtted jäävad toetusskeemist välja.

Maardu külas asuv 12 korteriga Maardumõisa korteriühistu paigaldas päikesepaneelid kolm aastat tagasi. Nemad tegid seda oma kulu ja kirjadega, sest siis sobivat toetusmeedet polnud.

"Meil on 138 paneeli, a´ 250 vatti, toodetud Eestis, koguvõimsus 34,5 kilovatti," loetles Maardumõisa KÜ juhatuse esimees Egon Horg. "Paneelid said katusele kahe päevaga, kaabeldus samamoodi, ainult, mis aega võttis, oli see liitumine võrguga."

Kuna elektrist jagub endale ja jääb ülegi, oli võrguga liitumist vaja selleks, et tarbimisest üle jääv energia võrku tagasi suunata.

"Tarbime ära ühe kolmandiku, kaks kolmandikku läheb võrku. Kuna tarbimine on suht kõikuv, siis me arvestasime tipptarbimise paele selle võimsuse, et ta kataks selle ära. Meil on ka maasoojuspump, mis kütteperioodil tarbib elektrit, nii et sellega sai ka arvestatud," selgitas Horg.

Ühistu ise praegu soodsama elektri arvelt kasu ei saa, sest suunab elektrimüügist saadava kasumi pangalaenu katteks. Päikesepaneelide tasuvusajaks on nad arvutanud kümme aastat, kokku on paneelide eluiga umbes 25 aastat.

Kui populaarseks uus toetusmeede kujuneb, ei oska KredEx ennustada. Nemad rahuldavad taotlusi esitamise järjekorras. Esimese päeva lõunaks laekus taotlusi kaks, ent needki ei vastanud tingimustele.

Väikeelamud saavad päikesepaneelidele toetust taotleda juba poolteist aastat.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: