Kallas langenud reitingust: ega oras ole veel vili salves

Kaja Kallas Reformierakonna suvepäevadel.
Kaja Kallas Reformierakonna suvepäevadel. Autor/allikas: Reformierakond

Reformierakonna esimees Kaja Kallas kommenteeris ERR-ile Reformierakonna reitingu langust ja ütles, et suvel keskendus erakond programmi koostamisele ja seoses sellega oli ka meedias vaiksem. Sügisel on tema sõnul oodata aktiivsemat kampaaniategemist.

Reformierakonna toetus on olnud viimastel kuudel langustrendis. Kui aprillikuus oli toetus 33 protsenti, siis sujuvalt on see nüüd järjest langenud 25-le protsendile. Kuidas te ise seda dünaamikat selgitaksite?

Ma ütlen seda, mida olen kogu aeg öelnud, ka siis kui toetusnumbrid olid kõrgemad: ega oras ole veel vili salves, ega toetusprotsent hääled valimistel. Aga me oleme terve suve tegelenud programmiliste ideede arutamisega ja nüüd hakkame intensiivsemalt tegelema ka nende ideede tutvustamisega. Me loodame, et inimesed toetavad meie mõtteid Eesti elu paremaks muutmisel. Me soovime, et me liiguksime targema Eesti poole, kus kõikide inimeste sissetulekud suureneksid ja selleks on meil mitmeid mõtteid.

Paljud kommentaatorid on selgitanud seda toetuse langust sellega, et justkui erakonna juhi vahetusest tulnud värskus on hakanud vaibuma.

Ma arvan, et erakonna juhi tulemisest tulnud värskus peab nüüd vahetuma uute inimeste tulemisest tuleva värskusega.

Kui palju neid uusi inimesi praegu tulemas on ja kas te saate mõned nimetada ka?

Ei saa praegu nimetada, eks nad tulevad järjest kõik välja. Aga meiega liitus Andres Sutt, kes on töötanud Luksemburgis ja Maailmapangas. Hiljuti liitus Annely Akkermann, ettevõtja ja endine riigikogu liige. Neid inimesi on meiega liitumas veel.

Ütlesite, et suvel on Reformierakond aktiivselt tegelenud programmi koostamisega. Kas selle tõttu olete olnud vaiksemad oma sõnumite avalikkuse ette toimetamisega?

Jah. Me oleme olnud vaiksemad. Kindlasti tulevikus kuuleb meist rohkem.

Miks see nii oli? Miks te otsustasite pildilt justkui eemal olla vahepeal?

Ei, me ei ole otsustanud pildilt eemal olla. Aga kuna me oleme terve suve tegelenud nende programmiliste ideede arutamisega, siis meie jaoks on ikkagi oluline nendel ideedel saada hinnad ja maksumused paika, ja et me saame tulla välja ideedega, mida ka suudame teostada. Minul on alati sisu olnud olulisem kui vorm.

Aktsiiside vähendamine, 500 eurot tulumaksuvaba tulu kuus, majandusplaan - need on mõned teemad, mille te valimiskampaania osana praegu juba välja käinud. Kas on veel midagi lisaks, milles erakond on kokku leppinud ja millest te praegu saaksite rääkida?

Me tuleme kõikides valdkondades oma ideedega välja. Lähiajal me arutame ja tuleme välja haridust puudutavate mõtetega. Lisaks tuleb meil varsti ka pensionite plaan välja.

Kas nende nimetatud valdkondade kohta saaks mingeid täpsemaid vihjeid?

Haridusprogrammis on väga olulisel kohal eestikeelne haridus. Lisaks sellele, et me toetame ühtset eestikeelset haridust alates lasteaiast, on seal ka muid mõtteid, mis puudutavad seda, kuidas haridus võiks olla korraldatud. Pensioniplaani puhul on oluline ka see, kuidas tulevikus pensionid saaksid olla vähemalt 50 protsenti keskmisest palgast ja millised on need sammud, mida selleks tegema peab.

Kas sügisest rääkides võib öelda nii, et kui suvi kulus tööks programmi koostamisel, siis sügisest saab aktiivsem kampaaniaga väljatuleku periood?

Just.

Millal kampaania avalööki võib oodata või on see juba olnud?

Kampaania ju käib. Meil olid suvepäevad, kus me erakonnasiseselt väga selgelt andsime avalöögi valimistele. Ja järjest igal nädalal plaanime tulla oma ideedega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: