Kaja Kallas: iga riigikogu liige võiks saada endale abi

Kaja Kallas arvamusfestivalil.
Kaja Kallas arvamusfestivalil. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ei pea õigeks ettepanekut, et riigikogu liikme töö pole saadiku jaoks põhitöö, küll aga toetab ta mõtet, et iga saadik võiks saada endale abi.

"Riigikogu liikmetel võiks olla vähemalt üks abi. Ma tean, et see ettepanek on ebapopulaarne, aga see on vajalik riigikogu töö kvaliteedi tõstmiseks. Mitte, et riigikogu teeks halba tööd, aga valitsusele on vaja võrdset sparringupartnerit," märkis Kallas meediale saadetud arvamusloos.

Kallas arvustas ka Eesti200 esindajate poolt välja käidud ettepanekut, et riigikogu töö poleks täiskohaga töö, vaid saadikud jääksid oma ametisse.

"Selline mudel oli, muide, Nõukogude Liidu ülemnõukogul. Ning nagu toona, tekiks ka nüüd kohe küsimus, et kes tegelikult otsuseid teeb. /.../ Kui nüüd riigikogu tööd teha veel teise töö kõrvalt, on selge, et aega keskendumiseks on veelgi vähem."

Kallas käis kaalumiseks välja ka ettepaneku, et Eestis oleks 101 mandaati ja 101 valimisringkonda.

"Üks valimisringkond oleks ca 8000 valijat. Süsteemi positiivseks küljeks oleks see, et saadik väga selgelt esindab oma valimisringkonda. Samuti oleks selge, kuidas saadik valituks osutus, sest lõppvoorus on alati kaks kandidaati, kellest ainult üks võidab kogu valimisringkonna esindamise õiguse ja kohustuse. Selline süsteem on nii Ameerikas kui ka Suurbritannias, aga selle süsteemi selge miinus on see, et lõpuks on meil ainult kaks parteid."

Ehk sisuliselt pakub ta Eestile majoritaarset valimissüsteemi. 

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: