Kaja Kallas: välistatud ei ole ka kütuseaktsiisi vähendamine

Reformierakonna esimees Kaja Kallas.
Reformierakonna esimees Kaja Kallas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et lisaks alkoholiaktsiisi alandamisele on parteil kaalumisel ka teiste aktsiiside, sealhulgas kütuseaktsiisi võimalik vähendamine. Kallas ütles ERR-ile antud intervjuus, et ettevõtete tulumaksu nende võimule saades kindlasti ei tuleks.

Reformierakonna juhatus otsustas riigikogu valimistele minna plaaniga kehtestada maksusüsteem, kus igal inimesel on kasutada 500 eurot tulumaksuvabalt kuus. Kui palju see aastas maksma läheks ja kust tuleks selle katteks raha?

Meie jaoks on oluline see, et maksusüsteem on selge, õiglane ja makse on lihtne tasuda. Meie ettepanek on see, et 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi kehtiks kõigile ja sealt edasi oleks ilma astmeteta süsteem, mida on lihtne administreerida ja inimestel on lihtne makse maksta. See läheb maksma umbes suurusjärgus 200 miljonit, kui me võtame selle, et näiteks 2018. aastal sellest alkorallist prognoositud vähesem aktsiisilaekumine pluss käibemaksulaekumine on kokku 181 miljonit, mis puudu jääb või mis Lätti kingitakse, siis sellistest kohtadest saab selle tagasi, kui neid aktsiise langetada.

Kas te arvate, et see raha tuleb lihtsalt niisama sealt Lätist tagasi?

Ei, see kindlasti kerge ei ole, arvestades seda, et kui inimestel on juba harjumused tekkinud. Aga see muutus tekib siis, kui inimesed näevad, et oma riigile tasub igal juhul makse maksta.

Kas te olete erakonnas arvutanud, kui kaua võib aega minna pärast alkoholiaktsiisi langetamist, et see inimeste teadvusesse jõuaks, et nad mõistaksid, et hinnad on taas langenud?

Seda on väga raske hinnata, aga see toimub koostoimes kõige muuga. Väga oluline on see, mis on praegu läinud kaduma, et inimesed justkui ei tunne enam, et see on meie oma Eesti, kellele me kahju teeme. Arusaadav on see, et kui hinnatõusud on nii suured, siis inimene vaatabki, kuidas ta saab soodsamalt. Me oleme teinud erinevaid arvutusi, aga väga raske on hinnata, kui kiiresti need muutused tekivad.

Miks Reformierakond on võtnud fookusesse just alkoholiaktsiisi? Või on ka kütuseaktsiise plaanis langetada?

Me tegelikult rääkisime aktsiiside vähendamisest üldiselt. Me veel arvutame ja me ei taha anda selliseid lubadusi, mida on keeruline pidada. Alkoholiaktsiis on lihtsalt üks konkreetne asi, mida saab kohe välja öelda.

Nii, et välistatud ei ole ka kütuseaktsiiside võimalik vähendamine?

Ei ole välistatud.

Kui mõistlik alkoholiaktsiisi alandamine rahva tervise seisukohalt on?

Uuringud on ju näidanud, et alkoholiaktsiisi tõstmine nii kõrgele nagu ta on praegu tõstetud, ei ole vähendanud inimeste alkoholi tarbimist sellisel määral nagu seda loodeti. Tihti võivad erinevad piirangud hoopis vastupidi töötada. Liberaalidena meie oleme igal juhul seda meelt, et inimesel peab olema ise õigus otsustada. Loomulikult rahva tervis on meile täpselt sama oluline, aga praegu on ju näha, et see muutus ei ole läinud õiges suunas.

Kas te arvate, et alkoholiaktsiisi alandades läheb siis Eestis õlu odavamaks?

Me arvame küll. Aktsiis on oluline osa hinnast.

See 500-eurune tulumaksuvabastus. Selle katteallikateks on praegu arvestatud alkoholiaktsiisi laekumise tõhustamisest. See ei ole ju samas midagi kindlat, millega saab arvestada. Kas on kaalumisel ka teisi katteallikate variante?

Jah, loomulikult on kaalumisel. Meil on siin palju rahanduseksperte, endisi rahandusministreid lausa kolm laua ümber. Selles suhtes me neid numbreid väga selgelt kaalume.

Kas te saate ka mõned variandid veel välja öelda?

Ei saa.

Millal need maksuotsused või -plaanid erakonnas selgema vormi saavad, nii, et avalikkusele saab neid täpsemini tutvustada?

See 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi, selles me oleme kokku leppinud. See on meil selge, lisaks see, et maksusüsteem oleks selge ja õiglane ilma astmeteta. Aktsiisi langetamisega seoses arutame me lisaks alkoholiaktsiisile ka teiste aktsiiside langetamise võimalikke mõjusid. Kõik konkreetsed lõplikud plaanid on meil paigas siis kui me kinnitame valimisprogrammid.

Kas Reformierakonnal on mõtteid ka ettevõtete maksustamisel ? Koalitsioon on ettevõtete maksustamist komplitseeritumaks muutnud. Erinevaid erisusi on juurde tehtud. Kas selles valdkonnas on teil ka mingeid plaane?

Jah. Esiteks me leiame, et see lihtsus, kergus ja kergesti hallatavus on väga oluline väärtus. Me seda püüame maksusüsteemi tuua. Aga millele me kindlasti vastu seisame, on ettevõtete tulumaksu kehtestamine.

Ja miks?

Sellepärast, et me oleme näinud, kui palju see edasi investeeritud kasumi mittemaksustamine on toonud juurde investeeringuid, kui palju ettevõtted on saanud oma ettevõtet arendada nii, et inimestel oleks rohkem tööd ja kõrgemad sissetulekud. Seetõttu on see väga oluline osa majanduse arengust. Pluss me peame vaatama ka seda, kuidas me konkureerima teiste riikidega ja nende ärikeskkonnaga. Ja see, et meil puudub ettevõtte tulumaks reinvesteeritud kasumilt on kindlasti meie väga suur tugevus.

Mis te arvate sellest, kas praegu kehtiv ettevõtete autode kasutamise maksustamise süsteem võiks jääda samaks või mitte?

Seda me veel arutame.

OECD on soovitanud mitmel korral Eestil varamaksude kaudu riigieelarvesse raha koguda. Kas seda soovitust on kuidagi kalkuleerimisele võetud?

Praegu on meie seisukoht see, et me seisame väga selgelt uute maksude kehtestamise vastu.

Nii, et Reformierakonna võimule tulles uusi makse plaanis ei oleks?

Ei ole. Meie jaoks on oluline ka maksurahu. Ettevõtjatelt on tulnud tagasisidet, et kindlus on vajalik, et maksusüsteem oleks paigas ja ei peaks kogu aeg ümber mõtlema.

Mis on praeguse valitususe kõige suurem maksuämber teie hinnangul?

Kõige suurem maksuämber on kindlasti lihtsa maksusüsteemi ära rikkumine erinevate ebaõiglaste astmetega. Ja kõik see, mis puudutab seda, kuidas ettevõtjad, raamatupidajad peavad pidevalt arvutama, kui palju nad ikkagi maksma peavad ja kuhu. See on toonud kaasa ka selle, et varimajanduse osakaal tõuseb ja järjest enam inimesi paluvad osa palka ümbrikus, mis kõik viib Eestit täiesti vales suunas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: