Samost ja Sildam: Eesti poliitikas saab rääkida Jüri Ratase efektist

Foto: Siim Lõvi/ERR

Kui viimasel nädalal on räägitud Kaja Kallase efekti kadumisest Reformierakonna reitingust, siis viimaste aastate, eriti aga viimaste kuude osas tasuks Eesti poliitikas rääkida Jüri Ratase efektist, sest tema mõju Keskerakonna kuvandile on olnud äärmisel tugev, rääkisid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam oma raadiosaates "Samost ja Sildam".

Samost ütles, et kui Ratas sai Keskerakonna juhiks, oli ta Edgar Savisaare poisiohtu õpilane, kelle ebaõnnestumist ennustasid väga paljud. Tänaseks on aga tegemist sõnaosava poliitikuga, kes ei karda teha oma erakonnas väga karmi käega talle vajalikke ümberkorraldusi ja rivistada erakonda enda soovidest ja väärtustest lähtuvalt.

"Peaministrina on ta väga keerulist koalitsiooni - tunnistagem, meil on praegu väga jabur koalitsioon - tegelikult üsna edukalt juhtinud ja juhib kuni valimisteni. Ja kui vaatame Keskerakonna toetusreitingut, siis ma ei tea, millise osa peaks kirjutama Jüri Ratase arvele - ma arvan, et väga suure osa," lausus ta.

Sildam märkis, et ERR-i tellitud arvamusküsitluse järgi on lõhe eestlaste ja mitte-eestlaste toetuses Keskerakonnale muljetavaldav.

"Jüri Ratase ja tema Keskerakonna juhtkonna fundamentaalne väljakutse on see, kuidas saada eestlaste seas toetust juurde nii, et ei kaotaks toetust venelaste juures. Võid saada juurde 5000 eestlase toetuse ja kaotada 50 000 venelase oma," tõdes ta.

Samost tõi välja veel ühe sel nädalal päevakohaseks muutunud efekti, mida ta nimetas Kalev Lillo efektiks.

"Inglise keeles on väljend blast from the past ehk pauk minevikust. Postimehe intervjuu käigus ütles Kaja Kallas, kui talle Kalev Lillot meelde tuletati, lausejupi, mida ta ilmselt kibedasti kahetseb," sõnas Samost, viidates Kallase sõnadele, et Lillost on saamas Igor Gräzini assistent Euroopa Parlamendis.

"Nüüd on see seos, mis hakkas päris selgelt ära ununema - Kalev Lillo, Reformierakond, Kristen Michal, Silver Meikar, kilekotid, raha, rahastamisskandaal - tänu Kalev Lillole töökoha tekitamisega Gräzini assistendina kõik uuesti päevakorral," tõdes Samost.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: