Kataloonia valitsus alustab uut kampaaniat Hispaaniast lahkulöömiseks

Kataloonia liider Quim Torra.
Kataloonia liider Quim Torra. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kataloonia liider Quim Torra alustab teisipäeval uut kampaaniat regiooni lahkulöömiseks Hispaaniast. Sellega tõrjub Torra tagasi keskvalitsuse pakkumise, et korraldada referendum suurema autonoomia andmiseks regioonile.

Torra, kes vannutati Kataloonia liidriks maikuus, esitab oma kava teisipäeva õhtul loengul pealkirjaga "Meie hetk", vahendas Reuters.

Torra sai regiooni juhiks pärast seda, kui eelmine liider Carles Puigdemont ametist tagandamise järel Brüsselisse pages.

Hispaania uus sotsialistist peaminister Pedro Sanchez on võtnud Kataloonia suhtes leebema hoiaku võrreldes eelkäija, konservatiivist Mariano Rajoyga, kuid Torra pole näidanud mingeid märke sellest, et kavatseb loobuda täieliku iseseisvuse nõudmisest.

"Ma viin selle lõpuni. Ma viin selle nii kaugele kui Kataloonia parlament tahab," ütles Torra esmaspäeval teleintervjuus.

Torra peab oma loengu nädal enne Kataloonia rahvuspäeva, mis meelitab tavaliselt tänavatele sadu tuhandeid inimesi, kes soovivad näha Kataloonia iseseisvumist. Torra on kutsunud inimesi üles näitama oma jätkuvat toetust Kataloonia lahkulöömisele Hispaaniast.

Sanchez tegi esmaspäeval ettepaneku korraldada referendum Katalooniale suurema autonoomia andmiseks, kuid ta on kindlalt välistanud igasuguse referendumi iseseisvuse üle või Kataloonia ühepoolsed eraldumise katsed.

Kataloonia parlamendi spiiker Roger Torrent, kes toetab iseseisvust, lükkas teisipäeval Sanchezi ettepaneku tagasi.

"Referendum enesemääramise üle on see, mida enamik Kataloonia inimestest tahab ja see on see, mida me peame tegema," ütles Torrent.

Kataloonia valitsuse allikas kinnitas, et Torra nõuab uut iseseisvusreferendumit teisipäeval oma kõnes.

Kataloonia kuulutas eelmisel aastal ühepoolselt välja iseseisvuse, kui oli korraldanud 1. oktoobril vaatamata keskvalitsuse keelule referendumi. Selle järel saatis toonane peaminister Mariano Rajoy Kataloonia parlamendi laiali ning võttis Kataloonia Madridi otsevalitsemise alla. Hispaania põhiseaduse kohaselt on riik jagamatu ning kohtud otsustasid, et referendum oli ebaseaduslik.

Sanchezi sotsialistid küll toetasid otsevalitsemise kehtestamist, kuid tühistasid selle tänavu juunis pärast seda, kui Torra Kataloonia liidriks valiti. Samas on sotsialistid öelnud, et nad on valmis taaskehtestama otsevalitsemise, kui regionaalne valitsus riiklikele seadustele ei allu.

Üheksa Kataloonia poliitikut ja aktivisti on praegu kinni peetud, neid süüdistatakse ebaseadusliku referendumi korraldamise eest mässus. Kohus nende üle võib alata oktoobris.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: