Puigdemont teatas, et naaseb peagi Brüsselisse

Carles Puigdemont 25. juulil Berliinis.
Carles Puigdemont 25. juulil Berliinis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Kataloonia kunagise regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont, keda ootavad Hispaanias süüdistused mässus ja finantskuritegudes, teatas kolmapäeval, et tal on kavas naasta Brüsselise ja jätkata seal kampaaniat Kataloonia iseseisvumise nimel.

Hispaania ülemkohus tühistas eelmisel nädalal rahvusvahelise vahistamismääruse, mis oli kehtestatud Puigdemonti ja viie tema liitlase suhtes.

Schleswig-Holsteini liidumaa kohus Saksamaal otsustas 12. juulil, et Puigdemonti ei saa Hispaaniale välja anda Kataloonia iseseisvumispüüdlustele kaasnenud mässusüüdistuse alusel. Varem on Saksamaa põhjendanud seda teemat tõdemusega, et mässamist puudutavat seadusesätet Saksamaa seadustes ei ole. Samas nõustus kohus sellega, et endist presidenti võib välja anda riigi raha väärkasutamise eest.

Hispaaniale selline tõlgendus ei meeldinud ning kohtunik Pablo Llarena ütles, et Saksa kohus näitab oma käitumisega juhtumile "pühendumise puudumist" ning et sellega rikuti ka vahistamismääruse reegleid. Llarena märkis, et see kõik õõnestab Hispaania ülemkohtu võimu.

Hispaania kuulutas möödunud aasta 1. oktoobril toimunud vastuolulise rahvahääletuse kehtetuks ning nimetab Kataloonia iseseisvuslaste poolt regionaalparlamendis välja kuulutatud iseseisvust illegaalseks. 

Puigdemont põgenes pärast seda Belgiasse ja siis Saksamaale, kus ta on kautsjoni alusel vabaduses ning teda ootas ees varem Hispaania võimudele väljaandmine. 

Teised tagaotsitavad iseseisvuslased olid Antonio Comin, Luis Puig, Meritxell Serret, Clara Ponsatí ja Marta Rovira.

Mitu Puigdemonti liitlast viibib ka kodumaal eeluurimisvanglates.

Puigdemont selgitas kolmapäeval ajakirjanikele, et naaseb koos perega Brüsselisse laupäeval, vahendas Reuters.

"Kõik teavad, et see ei ole enam Hispaania siseasi," rääkis ta Berliinis korraldatud pressikonverentsil ja rõhutas, et Kataloonia iseseisvumise kampaaniat jätkab ta juba Brüsselis.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: