Hispaania ülemkohus tühistas Puigdemonti rahvusvahelise vahistamismääruse

Kataloonia iseseisvuslaste liider Carles Puigdemont.
Kataloonia iseseisvuslaste liider Carles Puigdemont. Autor/allikas: AP/Scanpix

Hispaania ülemkohus tühistas rahvusvahelise vahistamismääruse, mis oli kehtestatud Kataloonia regionaalvalitsuse kunagise presidendi Carles Puigdemonti ja viie tema liitlase suhtes.

Schleswig-Holsteini liidumaa kohus Saksamaal otsustas 12. juulil, et Puigdemonti ei saa Hispaaniale välja anda Kataloonia iseseisvumispüüdlustele kaasnenud mässusüüdistuse alusel. Varem on Saksamaa põhjendanud seda teemat tõdemusega, et mässamist puudutavat seadusesätet Saksamaa seadustes ei ole. Samas nõustus kohus sellega, et endist presidenti võib välja anda riigi raha väärkasutamise eest, vahendasid Reuters ja BBC.

Hispaania ei tühistanud kuue katalaani iseseisvuslase vastu esitatud süüdistusi, mis tähendab seda, et riiki naastes nad vahistatakse.

Hispaania kohtunik Pablo Llarena ütles, et Saksa kohus näitab oma käitumisega juhtumile "pühendumise puudumist" ning et sellega rikuti ka vahistamismääruse reegleid. Llarena märkis, et see kõik õõnestab Hispaania ülemkohtu võimu.

Hispaania kuulutas möödunud aasta 1. oktoobril toimunud vastuolulise rahvahääletuse kehtetuks ning nimetab Kataloonia iseseisvuslaste poolt regionaalparlamendis välja kuulutatud iseseisvust illegaalseks.

Puigdemont põgenes pärast seda Belgiasse ja siis Saksamaale, kus ta on kautsjoni alusel vabaduses ning teda ootas ees Hispaania võimudele väljaandmine.

Teised tagaotsitavad isesivuslased on Antonio Comin, Luis Puig, Meritxell Serret, Clara Ponsatí ja Marta Rovira.

Mitu Puigdemonti liitlast viibib ka kodumaal eeluurimisvanglates.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: