Kataloonias toimusid taas meeleavaldused

{{1545383040000 | amCalendar}}

Kataloonias toimusid reedel meeleavaldused, sest Hispaania keskvalitsus otsustas korraldada valitsuskabineti arutelu keset Barcelonat. Politsei on ajalehe El Pais teatel saatnud Barcelonasse korda hoidma umbes 9000 politseinikku.

Hispaania peaminister Pedro Sanchez astub kogu valitsusega otse lõvikoopasse, kus mitte just kõige paremad tunded Madridi keskvalitsuse vastu on kerinud juba mitu nädalat, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Iseseisvusmeelsed kardavad, et Sanchez kehtestab taas põhiseaduse artikli 155, mis annab Madridile otsevõimu regiooni üle, kus on oma valitsus ja parlament.

Sotsialistist Sanchez on oma eelkäijast, paremtsentrist Mariano Rajoy'st leplikumalt suhtunud Kataloonia iseseisvuspüüdlustesse, tõstes kõige rohkem esile tõsiasja, et kõigepealt peavad katalaanid omavahel suhtlema ehk siis iseseisvuse pooldajad ja vastased. Arvamusküsitlused on näidanud kahe leeri tasavägisust, mistõttu on Sancheze mõttel jumet.

Samas on peaministrit teravalt kritiseerinud nii Kataloonia iseseisvuslased, aga ka üleriigilised parteid, kelle hinnangul ei tohi keskvalitsuse juht kuidagi taanduda Hispaania põhiseaduse ja ühtse riigi kaitsmise eest.

Iseseisvuslaste toetusrühmade meeleavaldused on toimunud terve nädala, tõsi, need ei ole olnud eriti arvukad. Kuid meeleolu tekitamiseks võib neist piisata küll, seda enam, et kellelgi pole meelest läinud aastatagused Hispaania politsei jõuvõtted ebaseadusliku referendumi lõpetamiseks.

Vahistatud iseseisvuslaste liidrid loobusid äsja näljastreigist ning kutsusid avalikkusele saadetud kirjas inimesi rahulikult meelt avaldama. Endiste juhtide üle algab kohus jaanuaris, praegu kestavad vaidlused, kas õigusemõistmine peaks toimuma Madridis, sest tegemist oli ju vastuhakuga keskvõimule, või Barcelonas, mis oli vastuhaku kohaks.

Kataloonia praegune regionaalvalitsuse president Quim Torra ei taha paljust muust rääkida kui iseseisvuse teest, kuid kahe mehe omavaheline suhtlus peab olema piisavalt viisakas, et vältida keskvalitsuse otsese võimu taaskehtestamist. Sanchez sõltub väikeste iseseisvusparteide toetusest Hispaania parlamendis, sest vähemusvalitsuse juhina on tal neid vaja kas või näiteks järgmise aasta eelarve vastuvõtmiseks.

Varem avaldasid meelt päästeametnikud

Neljapäeval avaldas tuhatkond päästeametnikku Barcelonas meelt halbade töötingimuste ning päästeteenistuse personalipuuduse vastu, vahendasid ERR-i teleuudised.

Tuletõrjujate kinnitusel on neil raha ja vahendeid nii vähe, et pole enam võimalik kohalike elanike turvalisust tagada.

Samal ajal avaldati linnas meelt ka Hispaania peaministri Sancheze vastu. Peaministrivastaseid protestijaid oli tänavaile tulnud tuletõrjujaist aga umbes kümme korda vähem.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: