Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa ombudsmani raport mõistis Selmayri kiirkorras edutamise hukka

Euroopa ombudsman Emily O'Reilly ja Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr.
Euroopa ombudsman Emily O'Reilly ja Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa ombudsmani Emily O'Reilly koostatud raporti kohaselt "venitas või võimalik, et ka ületas" Euroopa Komisjon seaduse piire, kui edutas veebruaris president Jean-Claude Junckeri kabinetiülema Martin Selmayri Komisjoni peasekretäriks.

Teisipäeval avaldatud kriitiline raport on viis kuud kestnud juurdluse tulemus. Raporti kohaselt sooritas Komisjon Selmayri edutamisel neli halba juhtimist väljendavat sammu, vahendas Politico.

O'Reilly hinnangul anti Selmayrile ametikoht, milleks tal ei olnud kvalifikatsiooni, sest ta polnud varem peasekretäri asetäitjaks olnud.

Kuigi Euroopa ombudsmani hinnangul oli lisaks Junckerile selles tegevuses süüdi kogu Euroopa Komisjon, ei oma O'Reilly järeldused Selmayri jaoks sisulisi tagajärgi ning mõjuvõimas tippametnik jätkab oma praeguses ametis.

Ombudsman kutsub nüüd Komisjoni üles välja töötama peasekretäri ameti jaoks spetsiaalset ametisse nimetamise protseduuri, mille üheks osaks oleks ka avalik teavitamine, et selline ametikoht on kandideerimiseks vaba. Sellist teadet näiteks enne Selmayri ootamatut ametisse määramist ei edastatud.

Euroopa ombudsmanilt nõudis Selmayri juhtumi uurimist Euroopa Parlament, mille saadikud on Junckeri kabinetiülema kiirkorras edutamist teravalt kritiseerinud.

Euroopa Komisjoni peasekretär on sisuliselt EL-i kõige kõrgem ametnik, kes juhib Komisjoni umbes 33 000 ametnikku. 21. veebruaril teatavaks tehtud ametikoht tähendab ka seda, Selmayr jääb Komisjonis olulisse rolli ka pärast Junckeri ametiaja lõppu 2019. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: