Selmayr peab leppeta Brexitit aina tõenäolisemaks

Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr.
Euroopa Komisjoni peasekretär Martin Selmayr. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Üks Euroopa Liidu kõrgeimaid ametnikke Martin Selmayr hoiatas esmaspäeval pärast kohtumist Briti parlamendi saadikutega, et leppeta Brexit näib aina tõenäolisem.

Briti parlamendi alamkoja Brexiti juhtkomitee tuli Brüsselisse kohtuma Euroopa Komisjoni peasekretäri ja president Jean-Claude Junckeri mõjuvõimsaks paremaks käeks peetud Selmayriga. Kohtumise eesmärk oli uurida viise korrapärase Brexiti tagamiseks pärast seda, kui Briti parlament lükkas Briti valitsuse ja EL-i läbiräägitud leppe tagasi.

Selmayri sõnul aga oli ta kohtumise järel leppega Brexiti tõenäosuses pessimistlikum kui varem.

"Kohtumine kinnitas, et EL tegi õigesti, kui alustas 2017. aasta detsembris ettevalmistusi leppeta" Brexitiks, teatas Selmayr Twitteris pärast Briti delegatsiooni lahkumist.

Mõned Briti ametnikud arvavad, et peaminister Theresa May võib saada leppe Briti parlamendist läbi juhul, kui EL teeb lahkumisleppes "õiguslikult siduvaid" muudatusi. Täpsemalt tahab London muuta või võtta leppest täielikult välja punkt, mis jätab Põhja-Iirimaa EL-i tolliliitu määramata ajaks.

Selmayr rõhutas taas, et EL on sellele vastu. Lisaks kahtles ta, et May suudab saada leppe läbi parlamendi isegi siis, kui EL Briti ametnike palve rahuldaks.

"EL-i poolel ei kaalu seda keegi," lausus ta.

"Kui küsiti, kas mis tahes tagatised aitaksid lahkumisleppe alamkojast läbi, siis olid parlamendisaadikute vastused... ebaselged," lisas ta Twitteris.

Juhtkomitee esimees ja Tööpartei liige Hilary Benn nimetas varem kohtumist kasulikuks, kuid kinnitas, et läbimurret polnud.

Benni sõnul tegi ta ettepaneku lükata Brexit edasi, et EL ja Ühendkuningriik saaksid täieliku tulevikusuhete leppe koostada enne ÜK lahkumist EL-ist.

Tegin selle ettepaneku vaid iseenda, mitte komitee nimel, ning see võeti vastu "viisakalt", lisas ta.

Konservatiivse Partei ridadesse kuuluv komitee asejuht John Whittingdale ütles ajakirjanikele, et tegi Selmayrile ettepaneku võtta nn Iiri kaitsemeede Brexiti-leppest täielikult välja.

"Ta küsis meilt, kas õiguslik siduv kiri võiks olla piisav, kuid minu arvates peaksime vaatama, mis selles sisaldub, et saada täielik tagatis, et see annab meile väljapääsu," lausus Whittingdale.

"Kui seda ei saada, siis arvan, et on raske saada alamkojas enamust, eriti pärast eelmist hääletust," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: