Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Inimõiguste kohus lükkas Tallinna Vee tariifivaidluse kaebuse tagasi

Tallinna Vesi.
Tallinna Vesi. Autor/allikas: Jaanus Lensment/Postimees/Eesti Meedia/Scanpix

Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas mitte menetleda Tallinna Vee kaebust Eesti riigiga peetud tariifivaidluse ja riigikohtu otsuse suhtes.

Tallinna Vesi esitas 15. mail kaebuse Euroopa Inimõiguste Kohtule, leides, et Eesti on rikkunud ettevõtte õigust õiglasele menetlusele ja omandi kaitsele. Kaebus on seotud tariifivaidlusega, mille osas langetas riigikohus lõpliku, veefirma jaoks ebasoodsa otsuse mullu 12. detsembril.

Teisipäeval sai Tallinna Vesi kätte Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuse, et avaldus ei ole vastuvõetav ning seega ei jätka kohus ettevõtte avalduse menetlust. Kohtuotsus on lõplik ja edasikaebamisele ei kuulu, teatas kommunaalfirma börsile.

Menetluse mitte võetud kaebuse järgi on Eesti Tallinna Vee hinnangul rikkunud Euroopa Inimõiguste Konventsiooni artiklit 6 ja sama konventsiooni protokolli 1 artiklit 1. Artikkel 6 sätestab igaühe õiguse õiglasele menetlusele. AS Tallinna Vesi leiab muuhulgas, et riigikohus eiras kohustust taotleda Euroopa Kohtult eelotsust, jättes oma otsuse sealjuures ammendavalt põhjendamata.

Protokolli 1 artikkel 1 sätestab et igal juriidilisel- või eraisikul on õigus oma omandit segamatult kasutada. AS Tallinna Vesi hinnangul on Eesti läinud vastuollu ettevõtte põhiõigusega, sekkudes ebaproportsionaalselt omandisse.

AS Tallinna Vesi ootab jätkuvalt otsust rahvusvahelisest vahekohtust seoses Eesti Vabariigi ja Hollandi Kuningriigi vahel sõlmitud investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse lepingu võimaliku rikkumisega.

Riigikohtu halduskolleegium jättis detsembris olulises osas rahuldamata AS Tallinna Vesi kaebuse konkurentsiameti vastu ning otsustas, et konkurentsiamet ei pea järgima vee-ettevõtja ja Tallinna linna vahel erastamisel sõlmitud kokkulepet veeteenuse hindade kohta.

Riigikohus leidis, et konkurentsiamet ei pea linna ja vee-ettevõtja vahel veeteenuse hindade osas kokkulepitut järgima. Samuti ei võimalda muudetud seadus enam hinna kindlaksmääramisel lähtuda linna kasutatud metoodikast. Seetõttu ei saanud konkurentsiamet AS Tallinna Vesi hinnataotlust kooskõlastada ja õigustatud oli vee-ettevõtjale ettekirjutuse tegemine hinna seadusega kooskõlla viimiseks, ehk langetamiseks.

Konkurentsiameti hinnangul on tarbijatel võimalik kohtuotsuse järgselt nõuda Tallinna Vesi AS-ilt kokku mitukümmend miljonit eurot hüvitist, aastate jooksul liialt kõrge veetariifi maksmise eest.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: