Õigusekspert: Tallinna Vesi tõenäoliselt arbitraažis võitu ei saa

Lipp Tallinna Vee logoga.
Lipp Tallinna Vee logoga. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Advokaadibüroo Nove partneri vandeadvokaat Urmas Volensi sõnul tähendab Euroopa Kohtu kevadine Achmea otsus, et Tallinna Vesi rahvusvahelises arbitraažis tariifivaidluses Eesti riigi vastu positiivset otsust tõenäoliselt ei saa.

"Kui [Maailmapanga juures tegutsev] rahvusvaheline arbitraažikohus (ICSID) lähtub samast käsitlusest, mis Euroopa Kohus, siis Tallinna Vesi vaidlus lõpeb ilma sisulise otsuseta ja menetlus tuleks lõpetada ilma, et selguks, kas Eesti riik peab Tallinna Vesi aktsionäridele hüvitist maksma," ütles vandeadvokaat Volens BNS-ile.

Nimelt lubas vahekohus Euroopa Komisjonil esitada seisukohad Tallinna Vee ja Eesti riigi vahelises tariifivaidluses, Komisjon soovib menetlusse sekkuda seoses hiljutise Euroopa Kohtu otsusega, mille järgi pole Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide sõlmitud investeeringute kaitse lepingute vahekohtusse pöördumise sätted õiguspärased.

"Viidatud kohtuasjas (Slovakkia Vabariik vs Achmea) leidis Euroopa Kohus, et Euroopa Liidu Toimimise Lepinguga (ELTL) on vastuolus niisugused liikmesriikide vahelised kokkulepped, mille kohaselt saab ühe EL liikmesriigi investor vaidluse korral, mis puudutab teises EL liikmesriigis ehk investeeringu sihtriigis tehtud investeeringuid, algatada investeeringu sihtriigi vastu menetluse vahekohtus, mille pädevusega on investeeringu sihtriik kohustatud nõustuma. Sellised vahekohtu kokkulepped on seega Euroopa Kohtu lahendi kohaselt lubamatud ja neile tugineda ei saa," märkis Volens.

Vandeadvokaadi sõnul sisaldab Eesti ja Hollandi vaheline investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse leping, mille alusel on Tallinna Vesi ja tema emaettevõte United Utilities (Tallinn) B.V. Eesti riigi vastu hagi vahekohtusse esitanud, sarnast klauslit kui Achmea lahendis mainitud.

AS Tallinna Vesi ootab jätkuvalt otsust rahvusvahelisest vahekohtust seoses Eesti ja Hollandi vahel sõlmitud investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse lepingu võimaliku rikkumisega.

Riigikohtu halduskolleegium jättis detsembris olulises osas rahuldamata AS Tallinna Vesi kaebuse konkurentsiameti vastu ning otsustas, et konkurentsiamet ei pea järgima vee-ettevõtja ja Tallinna linna vahel erastamisel sõlmitud kokkulepet veeteenuse hindade kohta.

Samuti ei võimalda muudetud seadus enam hinna kindlaksmääramisel lähtuda linna kasutatud metoodikast. Seetõttu ei saanud konkurentsiamet AS Tallinna Vesi hinnataotlust kooskõlastada ja õigustatud oli vee-ettevõtjale ettekirjutuse tegemine hinna seadusega kooskõlla viimiseks, ehk langetamiseks.

Konkurentsiameti hinnangul on tarbijatel võimalik kohtuotsuse järgselt nõuda Tallinna Vesi AS-ilt kokku mitukümmend miljonit eurot hüvitist, aastate jooksul liialt kõrge veetariifi maksmise eest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: