Kollektiivleping tõi õdedele suurema tunnitasu ja lisapuhkuse

{{1543556940000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Eesti Arstide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, Eesti Õdede Liit, Eesti Haiglate Liit ja Eesti Kiirabi Liit allkirjastavad reedel uue kollektiivlepingu, mis tagab aastatel 2019-2020 töötasu tõusu.

Kollektiivleping tagab tunnitasu alammäärade tõusu nii järgmisel kui ülejärgmisel aastal, suurendab öötöö lisatasu, kehtestab kõrgema töötasu nädalavahetusel töötamise eest ning pikendab iga-aastast lisapuhkust.

Alates järgmise aasta 1. aprillist on õdede tunnitasu kell 22-6 viis protsenti senisest kõrgem ning nädalavahetusel töötamise tunnitasu suureneb 10 protsenti alates 1. aprillist 2020. aastal.

"Tervishoius on ööpäevaringne töö patsientide eest hoolitsemiseks hädavajalik. Samas on öötöö vaimselt ja füüsiliselt äärmiselt kurnav ning peab olema tööde puhul, kus öötööd ei ole võimalik vältida, vääriliselt tasutud. Saavutatud kokkulepe on selge märk, et Eestis on hakatud tervishoiutöötajate tööd senisest enam väärtustama," ütles Eesti Õdede Liidu asepresident Gerli Liivet.

Samuti lepiti kollektiivlepingus kokku, et tervishoiutöötajal on õigus saada lisaks põhipuhkusele 5-7 kalendripäeva tasulist lisapuhkust aastas ehk kaks lisapuhkuse päeva rohkem kui seni.

"Puhkepäevadel ja öösiti töötame tihtipeale perega koosolemise ja oma tervise arvel. On hea meel, et selle hüvitamise vajalikkust mõistavad ka tööandjad," rääkisid õdede ja hooldajate esindajad Gerli Liivet ja Iivi Luik.

Tervishoiutöötajad ja tööandjad tunnustavad hea koostöö eest läbirääkimistel tervise- ja tööministrit ja haigekassa juhte.

"Inimeste vahelised suhted on tervishoiu nurgakivi. Kollektiivlepingu läbirääkimised aga eksam, mille edukas läbimine on oluline mitte ainult osalejate, vaid ka patsientide jaoks. Olen päris kindel, et tulemus on kõigile osapooltele positiivne," ütles haiglate liidu juhatuse esimees Urmas Sule.

Arstide Liidu president Jaan Sütt kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et Eesti arstide suundumine välismaale tööle on pidurdunud.

"Viimase nelja-viie aasta jooksul on pidurdunud nende noorte kolleegide lahkumine, Soome just eelkõige. Selle üle on väga hea meel ja ma usun, et sellel on oma põhjus ka sellisel töötajaid väärtustaval kollektiivlepingul," selgitas ta.

Toimetaja: Marek Kuul, Janek Salme, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: