Toomas Peterson: ühendame Muhu ja mandri veealuse ankurtunneliga

Toomas Peterson.
Toomas Peterson. Autor/allikas: ERR

Üks võimalik kingitus meile kõigile juba vabariigi 110. sünnipäevaks võiks olla püsiühendused Saaremaa ja mandri ning Saaremaa ja Hiiumaa vahel, kirjutab ettevõtja Toomas Peterson.

Kui paigutaksime Muhu ja mandri vahele veealuse ankurtunneli, oleks selle maksumus tänapäeval umbes 220 miljoni eurot. Ilmselgelt kujuneb see tasuvamaks ja kiiremaks lahenduseks kui sillad või merepõhjaalune tunnel.

Kusjuures otstarbekas on mandri ja Muhumaa vahelise trassi kulgemine kusagil üle Kesselaiu põhjatipu (Suursääre). Praeguste sildade trasside puhul hoitakse millegipärast kinni Risti-Virtsu-Kuressare maanteest ja praamitrassist Virtsu-Kuivastu.

Arvestatava kasutuskoormuse juures on otstarbekas üks veidi laiendatud liiklusrida kummagi suuna jaoks. Tunnel koosneb kahest (5x5 m ristlõikega) ja vaheseinaga eraldatud raudbetoonist poolest, üks kummagi suuna jaoks. Tunneli seina paksuse juures 0,8 meetrit pole tunneli põhja kinnitamiseks eraldi ankruid vaja.

Tunnel kulgeb kahe lõiguna, 3,5 km ja 4,5 kilomeetrit, vahepealse väljumisega maale Kesselaiu põhjatipu lähedal. Tunnel koostatakse eelnevalt valmistatud sobiva pikkusega raudbetoonmoodulitest ja süvistatakse merepõhja, ettevalmistatud ja tasandatud pinnale.

Kalda lähedal tuleb tunneli alusesse merepõhja kerge süvend kaevata, et tagada tunneli sügavamal asetsemine võimalike jää liikumisest tingitud mõjude vähendamiseks. Tunneli kalded jäävad 2 protsendi piiresse ja seetõttu piisabki vaid ühest liiklusreast. 

Samalaadse tunneli võib hiljem rajada Saarema ja Hiiumaa ühendamiseks Soela väina. 

Projekti finantseerimiseks pakun vähemalt kaks rahvuslikku, 110. sünnipäevale omast allikat.

Esiteks emiteerime riigivõlakirju suunatult just meie siinsetele elanikele, kellel on võimalus oma vaba, pangaarvetel nullintressiga seisev raha intressitootlusega ringlusse lasta. Kusjuures mitte kuhugi ebamäärasesse pensionifondi, vaid reaalselt kasutatavatesse objektidesse.

Teiseks ehitame need rajatised avaliku ja erasektori koostööprojekti (PPP) raames, andes sealhulgas tööd meie inimestele ja firmadele. 

Ja lõpetuseks – tuleb hoiduda beckettlikust Godot' ootamisest, vaid tuleb tegutseda kohe ja praegu. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: