Lauristin: oleks Savisaar ise võimu noortele üle andnud, oleks ta auga lahkunud

Edgar Savisaare võitluskaaslane Rahvarinde päevil Marju Lauristin ütles, et tegi 2013. aastal Savisaarele ettepaneku, et ta annaks võimu Keskerakonnas üle noortele, Savisaare enda poolt kasvatatud poliitikutele. Lauristini hinnangul oleks see samm andnud Savisaarele võimaluse auga poliitikast lahkuda. Savisaar aga solvus selle ettepaneku peale.

Lauristin rääkis ETV dokumentaalfilmis Savisaarest, et kui erakonnas tekib juhikultus, siis on see vastandlik sellele, mida demokraatlik ühiskond vajab.

"See millelegi heale ei vii. See viib tavaliselt alati selleni, et lõpuks see jookseb kinni kuskile. Ja suures mastaabis Nõukogude Liit lagunes, väikses mastaabis Savisaar lagunes," sõnas Lauristin.

Lauristin rääkis ka, et Rahvarinde 25. aastapäeva pidulikul üritusel (2013. aastal - toim) oli tal põgus jutuajamine Savisaarega ja ta ütles Savisaarele, et käes on hetk, kus ta võiks noortele erakonna juhtimises teed anda.

"Ma ütlesin talle, et kuule, sul on ju noor põlvkond peale kasvamas. Sul oleks aeg noortele teed anda. Ütlesin seda väga sõbralikult. Aga tema selle peale pahandas ja keeras põmdi 180 kraadi ja läks sirge seljaga ära. Nii et talle see mõte sugugi ei meeldinud."

"Minu meelest, kui ta siis oleks seda teinud, oleks ta auga poliitika areenilt lahkudes säilitanud endale auväärse koha Eesti ajaloos, mis tal kahtlemata võiks ju olla," leidis Lauristin.

Seppik: Savisaar ümbritses end pugejatest

Kunagine Keskerakonna juhtpoliitik Ain Seppik ütles, et oma poliitilise karjääri lõpus ümbritses Edgar Savisaar end pugejatest ja see tuli talle tegelikult kahjuks.

"Oma karjääri lõpu poole, kahjuks, hakkas ta väga palju armastama pugejaid. Pean silmas mõningaid inimesi tema lähikonnast, kes ütlesid, et Edgar on pooljumal ja mõni uskus ka seda, et ta ongi pooljumal," rääkis Seppik.

Seppiku sõnul oli kõnekas juhtum, kui Savisaar andis valimiste eel välja oma laulu (2013. aasta kohalike valimiste eel singli "Kaunis maa" - toim).

"Edgar ei ole suurem asi laulumees. Aga kui ta siis kerkis sealt, ma tundsin, et tahaksin alla vajuda. Kuigi ma olin juba ammu Keskerakonnast ära. Aga seal mingi vaimustunud seltsimehed vaatasid talle otsa. Aga keegi oleks pidanud ütlema, et kuningas on alasti."

Samal meelel oli ka Raimond Kaljulaid, kelle sõnul keelitasid Savisaart võimu hoidma inimesed, kes mõtlesid tegelikult vaid iseenda heaolule.

"Ma olen siiamaani suhteliselt pahane kõigi nende peale, kes sel hetkel olid tema ümber ja ütlesid, et ikka tuleb minna lõpuni, tuleb võidelda. Ma arvan, et see oli rumal ja ebainimlik ja kohutavalt küüniline käitumine. Aga no siin ei ole midagi teha, et kui te vaatate neid ajaloolisi suurkujusid ja loete nende kohta, siis tihti on see, et nende ümber jäävad sellised karjeristid ja inimesed, kes mõtlevad eeskätt väga omakasupüüdlikult."

Lenk: Savisaar reedeti nagu Jeesus Kristus

Sellega ei nõustunud üks Savisaare tänaseidki tulihingelisemaid toetajaid Heimar Lenk. Lengi sõnul reetsid Savisaare nagu Jeesus Kristuse tema lähedased.

"Kuigi see võib olla banaalne öelda, aga Edgar elas rahva nimel. Ta elas rahva tuleviku nimel, aga need relvad, millega teda hävitati, olid hoopis teisest kategooriast. Jeesus Kristusest me räägime tänase päevani, kuidas teda reedeti. See on ju, maailma ajalugu, ka teda reedeti. Ja mis on eriti valus. Kui reedavad kes? Sinu enda õpilased!" ütles Lenk.

Ka Siret Kotka-Repinski sõnas, et kui sa usaldad inimesi, keda oled kasvatanud nagu oma last, siis on võimu äravõtmine kindlasti väga raske.

"Kindlasti toimus väga sihilikult ja teadlikult see äravõtmine. Seejuures unustati, et see, mis Keskerakond on, on väga suuresti tänu Edgar Savisaare tööle. See, et Edgar Savisaar on nii palju oma hinge pannud Keskerakonnale ja väga palju hääli toonud. See oli tema töö" Ja ma tundsin sel hetkel kindlasti, et talle tehti liiga," rääkis Kotka-Repinski.

Ratas: erakond ei saa olla esimehe omand

Keskerakonna esimehe koha Savisaarelt võtnud Jüri Ratas nentis, et mitte ükski erakonna esimees ei saa omada ühtegi erakonna liiget või öelda, et erakond on tema oma või omand.

"Ja seda ajakirjanduses väga palju öeldi, et need, kes on tulnud, pööravad talle selja... Olgem ausad, mingi hetk saab mingi aeg alati läbi. Mingi lugu ükskord alati lõpeb. Et tuleks uus hetk. Et me avaks uue ukse ja me kirjutaksime uut lugu," ütles Ratas.

Savisaare kauaaegne lähedane sõber, kuid Keskerakonna võimupöörde järel temaga teisele poole rindejoont jäänud Aadu Must märkis, et Edgar Savisaar uskus nende nõuandjate juttu, kes väitsid, et ilma temata langeb maailm kokku.

"Ja vana võitlejana oli ta valmis seda uskuma. Mina arvan, et ta oleks pidanud ennast kõvasti remontima. Ja kõik need jutud, et kõik tahtsid teda kukutada - no Jumal hoidku, no esilagu ei olnud sellist mõtet. Aga siis, kui tekkisid juba "meie" ja "nemad" ning hakati mõnesid paika panema, siis muutusid protsessid tõesti pöördumatuks. Mitu tema tollast nõuandjat andsid talle ainult väga halba nõu selleks, et ise ilusam välja paista," sõnas Must.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: