Seppik: Keskerakond pole Edgari hoobist ribide alla siiani üle saanud

Ain Seppiku sõnul oli Edgar Savisaar emotsionaalne poliitik, kes suhtus emotsionaalselt ka erakonna rahaasjadesse. Kui Reformierakond otsustas valimiskampaania lõpufaasis kampaania mahtu suurendada, nõudis Savisaar samaga vastamist, ehkki erakonnal selleks vahendeid polnud. See kõik viis idaraha skandaalini ja selleni, et Keskerakonnal tuleb tänase päevani mineviku finantsprobleemidega maadelda.

Keskerakonna kunagine juhtpoliitik ja rahaasjade ajaja Ain Seppik ütles ETV dokumentaalfilmis Edgar Savisaarest, et Savisaar oli emotsionaalne poliitik ja see väljendus ka tema suhtumises rahasse.

"Mina mäletan ühte kampaaniat, kus viimasel hetkel Edgar ütles, et nüüd peame ikka ka suruma seal mitusada tuhat või mitu miljonit krooni juurde, sest Reformierakond pani vunki juurde ja meie peame ka. Ja kui ehmunud näoga finantsasjade eest vastutav – mina see tollal ei olnud – küsis, et kust see tuleb, siis Edgar ütles, et see ei ole praegu tähtis, praegu tähtis valimisvõit. Ja pärast lakuti haavu," rääkis Seppik.

Seppiku sõnul ei suudetud ühel ajahetkel enam auku kinni lappida.

"See oli 2009 tegelikult, millal ei suudetud enam lappida. Sest oli europarlamendi valimised ja kohe tulid peale kohalikud. Ega nad ei ole sellest finantsilisest hoobist, mida Edgar sinna ribide alla andis, veel lõplikult üle saanud," ütles Seppik.

Seppiku sõnul oli erakonnal puudu umbes 30 miljonit krooni, mis oleks ka eurodes ja tänase päeva kontekstis suur summa.

"Seda auku ei olnud kuskilt millegagi täita. Ja ma arvan, et sealt algasid need probleemid. Ükskõik, kuidas see oli, minu meelest ei tohi mitte mingil tingimusel Venemaalt otse raha küsida. Ei Jakunini käest. Kes Venemaa olustikku teab, siis tegemist ei ole ainult raudtee juhiga, vaid ikkagi poliitilise figuuriga. Kui sa küsid ka kirikule, Jumalale, Raekoja platsile või ükskõik kellele, oled sa juba sõltuvuses."

Pettai: koostöö Keskerakonnaga kui tanki eest jooksmine

Keskerakonnaga koostöö oli emotsionaalselt nagu pidev tanki eest ära jooksmine, ütles alates 1996. aastast Keskerakonnale 18 kampaaniat teinud Paavo Pettai

"See (idaraha skandaal - toim) oli minu jaoks šokk. Reaalselt maksis see valimisvõidu nendel valimistel. Ma küsisin talt etteheidete kohta, aga tema vastus oli talle tüüpiline. Ütles, et, Paavo, ega sa seda ometi kõike ei usu, mis räägitakse. Ütles, et see on täielik jama," rääkis Pettai.

Pettai tunnistab, et oli aegu, kus erakonda toodi lihtsalt sularaha.

"Ega meiegi ei tea, kust need toodi ja tehti, on ju. Aga kui sul raha vaja oli, siis sul ei olnud väga palju varianti. Et noh kui sul maksmata arved üleval ja hakatakse pankrotti välja kuulutama, siis sa võtad selle raha ja maksad ära ja ütled, et olgu siis nii."

Kunagise Keskerakonna poliitiku Evelyn Sepa sõnul iseloomustas aastaid Keskerakonna valimiste kulu poolt selge käitumismuster.

"Edgar Savisaar lihtsalt leppis kokku. Tellis, kulutas ja kõik ülejäänud olid ahastuses. Ja siis olid mõned inimesed, kes pidid neid arveid kuidagigi klaarima."

"On selline ütlus, et ei ole midagi tihedamat, mis inimesi seob, kui ühiselt sooritatud kuriteod. Ja kui see nii-öelda lõngakera on juba läinud veerema, siis ta veereb ja veereb ja mässib üha sügavamalt sisse," rääkis Sepp.

Sajad tuhanded raamatute ja loengute eest?

Paavo Pettai on täna prokuratuuri tunnistaja ja ütleb, et aitas skeemides puhtaks pesta ja vahendada miljoneid. Üks paljudest näidetest puudutab Šveitsis asuvat Savisaarega seotud Arsai fondi.

"See oli 2011 ja kampaania oligi startinud. Kulud olid osaliselt tehtud nii palju, kui oli võimalik ettemaksuna midagi saada. Aga tegelikult oli mul selge info, et raha tegelikult ei ole. Siis üks hetk Edgar Savisaar ütles mulle, et on võimalik raha saada välismaalt. Et talle on laekunud või jäänud raha, ütleme, kui ta on pidanud loenguid ja ka raamatute eest. Et see raha on tal Šveitsis ja et seda raha saaks Eestisse tuua."

"Siis me sõitsime koos Šveitsi ja siis käisime seal ühes pangas, kust ma tõesti saingi ühe tšeki. Ja seal oli ka Alexander Kofkin. Ta oli seal lihtsalt seal pangas, vestles saksa keeles nende inimestega ja aitas meil seda asja korraldada. Ja tšeki ma sealt sain. See oli Arsai Investment fond, kellelt mina selle tšeki sain. See summa oli 475 000 eurot."

Küsimusele, kas ta ka päriselt uskus Savisaare juttu, et see summa on tasu tema loengutest ja raamatutest, vastas Pettai: "Eks ma nagu kergelt selle endast läbi filtreerisin, aga kui ta mulle nii ütles, siis ma mõtlesin, et päeva lõpuks oli see nagu iga teine partei raha. Mul ei olnud midagi muud teha kui uskuda, et see nii on."

Kotka-Repinski: Pettai on valmis mida iganes rääkima

Siret Kotka-Repinski ütleb, et talle tundub, et Paavo Pettai on ise nii suurtes rahalistes raskustes, et on valmis mida iganes rääkima, et raha saada.

"See, mis nad erinevaid hagisid on praegu esitanud, ka Keskerakonna vastu, sealt on näha, et ta valetab, esitab topeltarveid jne," sõnas Repinski-Kotka.

Olga Ivanova lisab, et on silmakirjalik, kui väidetakse, et oi, ma ei teadnud midagi, mis toimub.

"Kõigile oli mugav, sest raha tekkis kusagilt. Valimiskampaania käis, oma hääle nad said, arved olid makstud nende eest ja kõik oli OK. Väita, et me olnud kursis, ei teadnud midagi, no see on, nagu ma ütlesin, silmakirjalik."

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: