Leht: Anvelti poliitikast lahkumise põhjus võis olla suhe Anton Geriga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Siseminister Andres Anvelti ootamatu tagasiastumise põhjuseks toodud mure tervise pärast võis olla ettekääne ning tegelikuks valitsusest ja Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast lahkumise põhjuseks olid kahtlusi äratavalt tihedad suhted rahapesu andmebüroo uurimise all olnud ettevõtja Anton Geriga, kirjutab ajaleht Eesti Ekspress koostöös portaaliga Geenius.

Anvelt ise eitab tagasiastumise seost Geriga ja nimetab selliseid väiteid kuritegeliku jõugu juhtimises süüdistatavate Hubert Hirve ja Pavel Gammeri kättemaksuks ajakirjanduse abil.

Anvelt ütles nädalalehele kahtlusi kommenteerides, et ühegi päti pärast ta poliitikast minema ei läinud.

Ajaleht kirjeldab detailselt Anvelti lähedasi suhteid Geriga, avaldades muuhulgas Anvelti kodus Gerist Anvelti politseikuues tehtud foto ning 2010 aastal rahapesu tähelepanu all olnud Gerile Anvelti poolt saadetud SMS-i, kus viimane teatab, et prokuratuur otsustas Geri küsimuse positiivselt.

2018. aasta novembris teatas Anvelt, et astub tagasi siseministri kohalt, põhjendades seda murega tervise pärast. Mõni nädal hiljem lahkus pikka aega poliitikas tegutsenud mees ootamatult ka SDE-st, mis tekitas kahtlusi tema tegelike motiivide osas.

Anvelt loobus ka asumisest riigikogu liikmeks, kuhu ta 2015. aastal 3558 häälega pääses.

"Kindlasti ei olnud tema lahkumine tervisega seotud. Seda võis lugeda kehakeelest, kus ta naeratuste saatel teatas pressikonverentsil, et lahkub tervislikel põhjustel," ütles endine siseminister Kalle Laanet Reformierakonnast.

Kümme aastat tagasi sattus Ger kriminaaluurimise alla ning süüdimõistmisel oleks ta osutunud Eesti suurimaks rahapesijaks. Jutt käis miljardist kroonist ehk 64 miljonist eurost, kuid kohus mõistis ta õigeks.

Kui rahapesu andmebüroo lasi rahapesu kahtluse tõttu külmutada Geri firma kontod, otsis ärimees abi Anveltilt. "Ma aitasin seda inimest kunagi," ütles Anvelt Ekspressile.

30. juunil 2010 saatis Anvelt Gerile sõnumi: "Tervitus päikeselisest Hispaaniast! Kuidas käsi käib, kuidas prokuratuur otsustas sinu küsimuse, mulle sosistati Skype'iga, et justkui saab ok olema." See sõnum sisaldub Geri kohtuasja toimikus.

19. novembril ehk üks päev enne Anvelti ootamatut tagasiastumisteadet esines riigikogu õiguskomisjoni ees endine politseinik ja rahapesu andmebüroo analüüsitalitust juhtinud Aivar ­Orukask. Protokoll sellest kinnisest koosolekust on pealiskaudne, kuid ajalehe andmetel keerles suur osa Anton Geri ja endiste tipp-politseinike, sealhulgas Andres Anvelti tihedate suhete ümber.

ERR küsis õiguskomisjoni esimehelt Jaanus Karilaiult (KE) ning liikmetelt Raivo Aegilt (IRL) ja Mati Raidmalt (RE), kas Anvelti nimi käis sel istungil läbi.

Karilaid ütles, et tal oli Orukasega kokkusaamisi ka enne õiguskomisjoni istungit erinevates formaatides.

"On kokkusaamised, mis on protokollitud ja neid, mis protokollimata. Kui ta käis õiguskomisjonis, siis me 50 protsendi ulatuses seda protokollisime," meenutas Karilaid.

Karilaid ei mäletanud, kas juttu oli ka Anveltist, öeldes, et kõike protokolli ei kantud, sest võeti teadmiseks ka informatsiooni, mis on ametialaseks kasutamiseks.

Raivo Aeg ütles, et ei mäleta samuti, kas räägiti konkreetselt Anveltist. "Aga seal süüdistati praktiliselt kõiki endisi politseijuhte, poliitikuid ja ka prokuratuuri juhtivaid töötajaid. Ma pean kahjuks ütlema, et ma ei võta seda juttu väga tõsiselt."

Mati Raidma ütles, et talle meenub komisjoni 19. novembri istung läbi udu. "Tegemist oli laussüüdistustega ja ma ei pööranud tähelepanu, sest minu jaoks ei olnud see tõsiseltvõetav."

Jaanus Karilaid ei soovinud tänast Ekspressi artiklit kommenteerida. "Anvelt on poliitikast ära läinud ja ta on pannud nii rasvase punkti kui üldse panna saab. Ta läks ära siseministri kohalt, ta loobus kandideerimast ja tegi kiiresti poliitikaga lõpparve. Minu fookuses on olnud muu."

Riigikogu õiguskomisjoni istungi protokoll 19. novembrist 2018.

Allikas: Eesti Ekspress/Geenius.ee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: