Anvelt: ma ei näe endal mitte mingit eetilist või õiguslikku süüd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Siseminister Andres Anvelt ametist lahkumisest teatades.
Siseminister Andres Anvelt ametist lahkumisest teatades. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Endine sotsiaaldemokraadist siseminister Andres Anvelt ei näe endal mingit eetilist või õiguslikku süüd selles, et tal olid tihedad suhted rahapesu andmebüroo uurimise all olnud ettevõtja Anton Geriga.

"Seesama Anton Ger. Jah, ta tegeles teatud mõttes Venemaalt tulevate rahade pesuga. Aga selles mõttes, et Vene ettevõtted kasutasid oma siinsete filiaalidega ära, et meil pole ettevõtete tulumaksu. Ja see juhtus aastal 2009, kui Ger otsis mind üles ja ütles, et "sina, Andres, oled aus politseinik ja palun aita mind, sest ma olen väljapressimise ohver". Siis tulidki päevapilti Orukask ja teised. Ma korraldasin kohtumisi kapo, prokuratuuri ja toonase justiitsministriga. Ilmus ka mitmeid artikleid Orukase enda majandusliku hea olukorra kohta. Ja ühel päeval pidigi ta töölt lahkuma," rääkis Anvelt reedel Kuku raadio saates "Nädala tegija".

Kommenteerides ajalehes ilmunud fotot, mis on tehtud Anvelti kodus ja kus Ger kannab Anvelti politseikuube, vastas mees, et see foto on "selle sama seltskonna poolt kriminaaltoimikust varastatud".

Endine politseijuht Antropov lävis Gammeri ja Hirvega

Anvelt ütles, et kui ta vaatab Eesti Ekspressis ja portaalis Geenius sel kolmapäeval ilmunud lugu ning kerib aega tagasi, siis esimesed märgid selle kohta tulid juba palju varem.

"Kui möödunud kevadel vahistati üks seltskond eesotsas Gammeri ja Hirvega, siis hakkasid liikuma jutud, et Anvelt on selle korraldanud."

Ta pidas selle põhjuseks asjaolu, et samad mehed toodi politsei huviorbiiti esmakordselt 2003-2004. aasta paiku, kui Anvelt keskkriminaalpolitseid juhtis.

"Ma olin kümme aastat keskkriminaalpolitseid üles ehitanud, kui hakkas minu ametist kangutamine tollase politsei peadirektori Robert Antropovi poolt. Kusjuures see sama seltskond, kes oli veetnud oma esimese aja arestimajas, oli saanud kahtlaselt tihti kokku peadirektoriga. Ma esitasin selle kohta info tollasele kapo peadirektorile, aga sellest ei tulnud midagi ja mind pandi teisele ametikohale."

Anvelti sõnul hoiatasid eriteenistused ja Kapo, et kuritegeliku maailma esindajad on loonud MTÜ, mis kaitseks nende huve ja õigusi.

"Suve lõpus hoiatati ajakirjanikke kapo poolt, et sellised asjad toimuvad. Oli mingi peatoimetajate ja uurivate ajakirjanike kokkusaamine. Mina seal ei osalenud, aga seal räägiti, et ajakirjanikele üritatakse kurjategijate poolt ette lükata materjale, mis võiksid olla kellegi suhtes kompromiteerivad. Mul on ka paberil skeem, milles on kirjas, justkui ma juhiks allilma."

Skeem, mis Andres Anvelti väitel kujutab teda maffiapealikuna Autor: Andres Anvelti

Anvelt ründas ajakirjaniku motiive

Anvelti sõnul ei üllatanud teda, et selline materjal välja tuleb, ehkki tema väitel paljud ajakirjanikud selle avaldamisest keeldusid. Ta ütles ka, et ei usu, et ükski ajakirjanik selle eest raha sai, kuid kindlasti said seda need inimesed, kes vahendasid materjale ajakirjanikele.

Anvelti väitel on temavastase rünnaku taga ka Geenius Meedia peatoimetaja Marii Karell, kes oli Ekspressis ja portaalis Geenius ilmunud ühisartikli üks autoritest ning kes juhtis Kanal2 uuriva ajakirjanduse saadet "Radar" enne, kui selle uueks juhiks sai Andres Anvelti abikaasa Kärt Anvelt.

"Seda info-operatsiooni initsieeris Marii Karell, kes on Kärdi eelkäija. /.../ Samas oli Ekspress aus, et pani kirja, et Marii Karell on Kärt Anvelti eelkäija. Oli ju lootus, et "Radari" saade kukub käpuli ja kõik jooksevad ära. Aga seda pole juhtunud."

Marii Karell ütles ERR-ile, et Anvelti väited on nii absurdsed, et ta ei soovi neid lähemalt kommenteerida.

Polnud täit ühist maailmavaadet sotsidega

Kui Anvelt teatas poliitikast ja ministriametist lahkumisest, ei lahkunud ta kohe Sotsiaaldemokraatlikust erakonnast. Seda tegi ta alles kümmekond päeva hiljem. Anvelt põhjendas seda vastutulekuga erakonna esimehele Jevgeni Ossinovskile.

"Kui ma otsustasin, et lahkun poliitikast, siis ei teinud ma endale mugavat otsust, et lahkun küll ministrikohalt, aga lähen märtsi keskpaigani riigikogu palgale ja saan nii kolm kuud rohkem hüvitist. Ma lükkasin parteist lahkumist edasi Jevgeni palvel. Samal ajal käisid mingid omnibus-uuringud."

Anvelt tunnistas ka, et maailmavaatelt ei ole ta päris sotsiaaldemokraat kunagi olnud. "Mul pole päris üksmeelt sotsidega, aga ka paljude teistega. Mul on oma maailmavaade, mis asub natuke ühes, natuke teises ja natuke kolmandas kohas."

Ootab, et EKRE saaks võimule

Anvelt ütles, et kõik poliitilised jõud peaksid kandma vastutuse raskust, et inimesed saaksid reaalselt aru, kas see oli õige valik, kui anti kellelegi mandaat.

"Ma arvan, et meie EKRE peaks võimule saama, et näidata, kui head riigijuhid nad on. Jah, südames ma ei taha seda, aga pragmaatiliselt tahan, et nad peaksid hakkama ka oma sõnade eest vastutama. Siis selgub, et raha ei tulegi printerist, vaid see tuleb maksudena kokku koguda. Ja sa võid öelda, et küsid Trumpilt miljardi, aga arvestades, et aia ehitus on nii kallis, siis saadab Trump su teisele poole aeda tagasi."

Töötab lobistina ja hakkab raadiosaadet tegema

Saatejuhi küsimusele, millega ta praegu tegeleb, vastas Anvelt, et mitme asjaga.

"Tegin väikese konsultatsioonifirma (A.A. Consulting OÜ - toim) ja inimestel on isegi selle vastu huvi. Mul on ka korralikud rahvusvahelised suhted olemas nii siin- kui ka sealpool lompi. Mul on ka õiguslik minevik. Nii et ma olen aidanud nii mõnegi ukse lahti saada ja seda võib nimetada lobismiks. Teine asi, ma raamatut veel kirjutamas pole, aga on üks ajaloolise taustaga stsenaariumi moodi ettevõtmine käsil ja võibolla hakkan tegema ka üht raadiosaadet," vihjas Anvelt, et temast võib saada Meelis Atoneni kolleeg.

Eesti Ekspress koostöös portaaliga Geenius kirjutas el nädalal, et siseminister Andres Anvelti ootamatu tagasiastumise põhjuseks toodud mure tervise pärast võis olla ettekääne ning tegelikuks valitsusest ja Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast lahkumise põhjuseks olid kahtlusi äratavalt tihedad suhted rahapesu andmebüroo uurimise all olnud ettevõtja Anton Geriga.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: