Analüütik: demokraatidest vasakäärmuslased kingivad Trumpile teise ametiaja

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Ilhan Omar (SIPA), Rashida Tlaib (AFP), Alexandria Ocasio-Cortez (SIPA), Tulsi Gabbard (Reuters). Autor/allikas: Scanpix

USA poliitikaanalüütik Max Boot leiab, et Demokraatlik Partei peaks olema ettevaatlik oma ridades tegutsevate häälekate vasakäärmuslastega, sest nende retoorika on just see, mida president Donald Trump teise ametiaja kindlustamiseks vajab.

Trumpi-kriitikuna vabariiklaste hulgast lahkunud poliitikavaatleja ja sõjaajaloolane Boot kirjutab ajalehes Washington Post avaldatud arvamusartiklis, et viimasel ajal ringi liikudes ja tutvustades oma raamatut, mis räägib Vabariikliku Partei kaaperdamisest äärmuslaste poolt, on ta demokraatidelt kuulnud muret, et midagi sarnast on juhtumas ka nende parteiga. "Neil on tõsine põhjus mures olla. Demokraadid pole üldiselt kaugeltki nii vasakäärmuslased kui vabariiklased on paremäärmuslased. Kuid nad on vasakule liikumas - kui näiteks aastal 1994 identifitseeris end liberaalina* 25 protsenti demokraatidest, siis 2018. aastal oli neid 51 protsenti."

"Liberaal olemises pole miskit halba - ma olen ka ise klassikaline liberaal -, kuid Demokraatlikus Parteis on üliprogressiivne tiib, mis on muutumas üha häälekamaks ja mõjuvõimsamaks. See on paljuski sarnane paremäärmuslikele populistidele, kes on Vabariikliku Partei üle võtnud. Tõepoolest, sageli on üsna raske äärmuslasi eristada. Vaktsiinivastaseid aktiviste tuleb nii vasak- kui ka paremäärmuslaste seast," nentis analüütik ja lisas näitena, et kuigi Trumpi väidetavaid tegemisi Venemaa suunal kaitsevad hetkel peamiselt parempoolsed, siis mõned apologeedid nagu Glenn Greenwald ja Stephen F. Cohen on pärit vasakpoolsete seast.

Autori arvates demonstreerib parteiülese ekstremismi ligitõmbavust näiteks Hawaii osariiki esindav ja Demokraatlikku Parteisse kuuluv esindajatekoja liige Tulsi Gabbard (Kes on samuti üks paljudest poliitikutest, kes pürgib praegu demokraatide presidendikandidaadiks - Toim.). "Isolatsionismi pooldajana ning homofoobsete avalduste tegijana, millest ta on küll praeguseks lahti öelnud, on temast saanud vasakpoolne, keda parempoolsed armastavad. Ta on saanud kurikuulsaks kui Süüria presidendi Bashar al-Assadi nr 1 fänn USA-s - ta väidab, et see massimõrvar, kellega ta Damaskuses kohtus, ei ole meie vaenlane ja ta on teda kaitsnud ka keemiarelva kasutamist puudutavate süüdistuste eest."

"See läheb üle piiri teiste demokraatide jaoks, kuid Gabbardil on juba rohkem mõttekaaslasi, kui ta on vastu Trumpi administratsiooni ja USA liitlaste plaanile tõrjuda Venezuelas võimult Maduro režiim. Senaator Bernie Sanders, esindajatekoja liige Ilhan Omar ja akadeemikutest suurkujud nagu Noam Chomsky hoiatavad Ameerika Ühendriike "Venezuela siseasjadesse sekkumise eest". Neil pole aga midagi öelda, kui Maduro huvides tegelevad sekkumisega Venemaa, Hiina ja Kuuba," jätkas Boot.

"Esindajatekoja liige Omar on pälvinud kurikuulsust sellega, et väidab justkui maksaks Iisraeli lobitöö kinni Kongressi toetuse Iisraelile ("It's all about the Benjamins baby"). Teine värske esindajatekoja liige Rashida Tlaib säutsus, et Iisraeli toetajad "on unustanud, millist riiki nad esindavad". Need on klassikalised antisemiitlikud kõnekujundid. Endale au tehes on demokraatide juhid küll Omari vaenuõhutamise hukka mõistnud ja ta on vabandanud. See on teretulnud kontrast Vabariikliku Parteiga, kellel kulus aastaid, et kongresmen Steve Kingi rassism hukka mõista ja president Trumpi väljaütlemiste puhul ei suudeta seda teha endiselt. Kuid Tlaib ei ole vabandanud ning ei tema ega ka Omar pole loobunud toetamast kampaaniat BDS (Boycott, Divestment and Sanctions), mille eesmärgiks on Iisraeli delegitimiseerimine," nentis autor.

(Ilhan Omarist ja tema juudivaenulikeks peetud väljaütlemistest on pikemalt kirjutanud näiteks New York Times, Fox News, Business Insider ja Commentary Magazine - Toim.)

Booti sõnul on demokraatidel aga veelgi raskem lahti öelda algatusest Green New Deal, mille on välja käinud esindajatekoja liige Alexandria Ocasio-Cortez ja senaator Edward J. Markey. "See pöörab tähelepanu kriitilisele probleemile - kliimasoojenemisele -, kuid teeb seda ebapraktilise, lausa fantastilise lähenemise kaudu. Sellega lubatakse uuendada riigi iga hoone ja saavutada emissioonide nulltase 10 aastaga - seda ilma tuumaenergiat kasutamata. Nagu sellest üliambitsioonikast eesmärgist veel vähe oleks, lubab see eelnõu tagada igaühele Ameerika Ühendriikides "palgatöö perekonna ülal pidamiseks"; "adekvaatse pere- ja haiguspuhkuse"; "tasustatud puhkuse"; "kõrge kvaliteediga tervishoiu"; "kõrghariduse" ja "taskukohase, turvalise ja adekvaatse elamispinna". Eelnõule lisatud dokument lubas isegi ehitada "kiirrongiliinid sellises ulatuses, et lennuliiklus muutub mittevajalikuks" ja pakkuda "majanduslikku turvatunnet kõigile, kes ei saa või ei taha töötada"."

"Mitte mingit hinnakirja pole sellele vasakäärmuslikule soovide loetelule lisatud, kuid näiteks professor Noah Smith leiab Bloombergis avaldatud arvamusartiklis, et selline plaan läheks igal aastal maksma umbes 6,6 triljonit dollarit - "kolm korda rohkem kui föderaalvalitsus maksutulu saab ja sama palju kui 34 protsenti USA SKP-st". Green New Deali toetajad pole selgitanud, kuidas seda tohutut summat võiks kuidagigi finantseerida. Selle asemel viskavad nad linke artiklitele, mis räägivad nurgatagustest majandusteooriatest," kirjutas Boot ja märkis, et sellest kõigest hoolimata on Green New Dealile toetust avaldanud juba neli demokraadist presidendikandidaati (Cory Booker, Elizabeth Warren, Kamala D. Harris ja Kirsten Gillibrand).

"Green New Deali kaitsjad väidavad, et see on vaid kokkuvõte ambitsioonikatest eesmärkidest ning et detailid täpsustatakse hiljem. See on üks viis seda käsitleda. Minu arvamus on, et see on vasakpoolne versioon Trumpi naeruväärsest lubadusest piirimüür ehitada ja Mehhiko selle eest maksma panna. See ei ole poliitikategemine, see on fantaasiamaailm. Green New Deal on ideaalselt loodud Trumpi demagoogiliste rünnakute jaoks ning võimaldab eksitavalt väita, et Demokraatliku Partei eesmärgiks on muuta USA teiseks Venezuelaks. Tõepoolest, Trump juba väidab seda poodiumitel," rõhutas analüütik.

"Demokraadid peavad olema väga ettevaatlikud: neile on taeva poolt antud võimalus võita 2020. aastal tagasi nii Valge Maja ja senat ning saada enamusparteiks terveks põlvkonnaks. See on võimalus, mille saab lihtsalt põhja lasta, kui nad muudavad end vasakäärmuslikeks karikatuurideks, kellena Trump ja Fox News neid näha soovivad," hoiatas Boot lõpetuseks.

Boot on Green New Deali ja USA vasakpoolsuse teemal kirjutanud ka teises artiklis ning selgitanud muuhulgas lahti, kuidas ameeriklased saavad valesti aru, kui räägivad mingist "Skandinaavia sotsialismist".

Sellest, kuidas demokraadid Trumpile kingitusi teevad ja talle teed teise ametiajani sillutavad, kirjutab ka Chris Cillizza CNN-is.

* (Mõisted nagu liberaal ja ka parem- ja vasakäärmuslane on käesolevas artiklis kasutusel lähtudes USA poliitilist maastikku iseloomustavatest definitsioonidest, mis ei ole täpselt sama, mida need sõnad tähendavad näiteks Euroopa poliitikas - Toim.)

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: