Süüriasse jääb pärast vägede äratoomist paarsada USA sõdurit

USA sõdurid Süürias Manbijis 2018. aasta märtsis.
USA sõdurid Süürias Manbijis 2018. aasta märtsis. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA jätab pärast vägede kojutoomist Süüriasse umbes 200 sõdurit, teatas neljapäeval Valge Maja.

"Mõneks ajaks jääb Süüriasse umbes paarisajast sõjaväelasest koosnev rahutagamisrühm," ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Ühendriikidel on Süürias praegu umbes 2000 sõjaväelast.

USA president Donald Trump on põhjendanud vägede kojutoomist sellega, et sunniitlik äärmusrühmitus ISIS on alistatud, millega mitmed asjatundjad nõustuda ei taha.

Ühendriikide toetusega Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) peavad läbirääkimisi tsiviilisikute evakueerimiseks terroristide viimasest tugipunktist, mis seisab nüüd silmitsi "vältimatu lüüasaamisega", teatas neljapäeval USA juhitav koalitsioon.

Kolmapäeval lahkus Süüria idaosas Eufrati orus asuvast äärmusrühmituse ISIS viimasest vastupanutaskust veokikolonn sadade tsiviilisikutega, kuid SDF hoiatas, et ISIS-e riismed hoiavad paljusid tsiviilisikuid endiselt kinni. 

Kurdide domineeritud SDF on USA juhitava koalitsiooni õhurünnakute toel surunud ISIS-e Baghouzi külas kotti, mille suurus on alla poole ruutkilomeetri.

"Koalitsiooniväed, USA kaasa arvatud, jätkavad SDF-i toetamist ajal, kui nad peavad läbirääkimisi süütute tsiviilisikute vabastamise üle," lausus koalitsiooni pressiesindaja Sean Ryan uudisteagentuurile AFP. 

2014. aastal Süürias ja Iraagis loodud ISIS-e "kalifaat" oli oma kõrghetkel umbes Suurbritannia suurune. Sestsaadik on IIS kaotanud territooriumi USA juhitava koalitsiooni ning sellega liidus olevate Iraagi vägede ja SDF-i, Süüria valitsusvägede ja Venemaa ning Türgi sõjaliste operatsioonide tulemusena.

SDF alustas suuroperatsiooni ISIS-e viimase tugipunkti Süüria asustatud aladel ehk niinimetatud Hajini tasku vallutamiseks septembris ja sestsaadik on rühmituse kätte langenud sadu ISIS-e välisvõitlejaid, keda hoitakse SDF-i vanglates ja keda rühmitus soovib päritoluriikidesse repatrieerida. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: