Euroopa Parlament kutsus EL-is elavaid aafriklasi kaitsma

Rassisimivastasel meeleavaldusel Stockholmis 2007. aastal osales ka tollane Rootsi valitsuse minister, Burundis sündinud ka Nyamko Sabuni.
Rassisimivastasel meeleavaldusel Stockholmis 2007. aastal osales ka tollane Rootsi valitsuse minister, Burundis sündinud ka Nyamko Sabuni. Autor/allikas: Scanpix

Euroopa Parlament võttis teisipäeval vastu resolutsiooni, milles kutsutakse kaitsma Euroopa Liidus elavaid Aafrika päritolu inimesi ning võitlema nende diskrimineerimise vastu.

"Euroopa Parlament kutsub liikmesriike ja EL-i institutsioone üles tunnistama, et Aafrika päritolu inimesed peavad taluma rassismi, diskrimineerimist ja ksenofoobiat ning nende inim- ja põhiõigused on üldiselt vähem kaitstud, et selline olukord kujutab endast struktuurilist rassismi ja et neil on nii üksikisikute kui ka rühmana õigus kaitsele ebavõrdsuse eest, sealhulgas positiivsetele meetmetele, mis tagaksid nende õiguste edendamise ja täieliku austamise," öeldakse resolutsioonis Aafrika päritolu inimeste põhiõiguste kohta Euroopas.

Euroopa Parlamendi esindaja rõhutas reedel ERR-ile, et resolutsiooni eesmärk on kõigi Euroopas elavate inimeste kaitsmine rassismi vastu ja inimõigustest kinnipidamisest tagamine.

"See ei näe ettte mingeid kindlaid tegevusi ega finantsvahendite eraldamist, aga kutsub Euroopa Komisjoni üles arvestama selliseid muresid tuleviku rahastamisprojektides," märkis europarlamendi esindaja.

"Samuti ei kutsuta sellega üles mitte mingisuguste uute rändealaste reeglite või seaduste kehtestamisele ega tegele see resolutsioon ka Aafrikale abi eraldamisega. Kuid selles kutsutakse liikmesriike üles aitama Euroopasse suunduvaid migrante jõudma Euroopasse elusalt, mis on midagi, mille vastu ei saa olla ükski korralik inimene," öeldakse Euroopa Parlamendi selgituses.

Rahvastikuregistri andmeil on 29. märtsi seisuga Eestis välja antud 1182 kehtivat elamisluba ja elamisõigust Aafrika riikide kodanikele, neist 26 on pikaajalised elamisload, 1146 tähtajalised elamisload ja 10 tähtajalised elamisõigused. Lubadest 608 oli väljastatud Nigeeria kodanikele, 166 Egiptuse, 90 Kameruni, 67 Ghana, 37 Lõuna-Aafrika Vabariigi, 33 Maroko, 25 Sudaani, 22 Tuneesia, 20 Alžeeria kodanikele. Kokku oli Eesti elamisluba saanud 33 Aafrika riigi kodanikud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: