Arst: suur hulk vaktsiinivastaseid postitusi tehakse Vene "trollivabrikutest"

{{1550483820000 | amCalendar}}
Karmen Joller
Karmen Joller Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vaktsiinivastaseid kasutatakse riikide siseturvalisuse nõrgestamiseks ja poliitika mõjutamiseks ning väga suur hulk vaktsiinivastaseid postitusi pärinevad Venemaalt nn trollivabrikutest, leiab perearst ja 2017. aastal Eesti aasta arstiks valitud Karmen Joller.

"Vähe on mõeldud aga sellele, et vaktsiinivastaseid kasutatakse ka riikide siseturvalisuse nõrgestamiseks ja poliitika mõjutamiseks. Näiteks on leitud, et väga suur hulk vaktsiinivastaseid postitusi pärinevad Venemaalt nn trollivabrikutest. Hetkel USAs levivaid jõulisi vaktsiinivastaseid liikumisi peetakse just sellise trollimise tulemuseks," kirjutas Joller sotsiaalmeedias.

Tunnustatud perearsti sõnul tekitatakse trollimisega vastasseis erinevate arvamusgruppide vahel, ühiskond lõhestatakse ja tekitatakse segadust.

"Vaktsineerimisvastase liikumise tulemused võivad olla "huvitavad", nagu näiteks Itaalias, kus see on oluliselt mõjutanud poliitilist tasakaalu. Tulemuseks on suured muudatused riiklikus vaktsineerimisstrateegias, mida saadavad mitme ministri loosungid vaktsiinide mittevajalikkuse, lausa ohtlikkuse kohta. Seejuures on just Itaalias ühed Euroopa suurimad leetripuhangud Ukraina ja Rumeenia kõrval."

Jolleri sõnul puudutab see otseselt ka Eestit, kuna paljud eestlased käivad Itaalias ja kuna ka meie immuniseerituse tase langeb, seisavad ka meil suuremad haiguspuhangud ukse ees. Inimestele toovad need Jolleri sõnul kannatusi, riigile aga suuri kulutusi.

"Ebateaduste propageerijad aga kandideerivad riigikokku, ka erakondade ridades. Nii et enam ei ole vaktsiinivastase liikumise näol tegemist pelgalt tervisepoliitilise, vaid lausa julgeolekuküsimusega. WHO hinnangul on vaktsineerimisvastane liikumine üks kümnest suurimast ohust maailmale."

Jolleri sõnul peavad Eesti erakonnad tõsiselt suhtuma kandidaatidesse, kes ebateadust propageerivad.

"Inimesel võib alati olla oma arvamus, kuid ebateadusele ei tohi võimu anda - ebateadus pole nii ohutu kui esmapilgul paistab. Eesti võiks mõelda riiklikule programmile vaktsiinivastase info ja üldse igasuguse ebateaduse leviku piiramiseks," leiab Joller.

Kaitsepolitseiameti (kapo) pressiesindaja Harrys Puusepp kommenteeris Jolleri väidet, et suure osa vaktiinivastaseid postitusi teevad nn Vene trollivabrikud: "Jah, rahvusvahelises meedias on selle võimalikkusest kõneldud, Eesti osas pole meil seda seni võimalik kinnitada." 

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: