Helme EKRE tervishoiupoliitika eestkõneleja tegevuses vastuolu ei näe

Helle Kullerkupp (EKRE) ETV
Helle Kullerkupp (EKRE) ETV "Valimisstuudios". Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

ETV esimeses, sotsiaalpoliitikat käsitlenud "Valimisstuudios" esindas EKRE-t Pärnu linnavolikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Helle Kullerkupp, kes ise praktiseerib juba aastaid teaduslikult tõendamata ravivõtteid. EKRE esimees Mart Helme selles vastuolu ei näe.

EKRE tervishoiupoliitika üks eestkõnelejaid Helle Kullerkupp on nii Pärnu linnavolikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees kui erakonna Pärnumaa ringkonna esimees. Lisaks kuulub staažikale ämmaemandale Pärnus tegutsev Tervistav Stuudio, mille juhatajana ta tegutseb. Stuudio kodulehelt leiab muljetavaldava nimekirja praktikaid, mida tõenduspõhine meditsiin ei tunne ega tunnista.

Tervistava Stuudio töötajad tegelevad Kullerkupu käe all näiteks kristallvoodi valgusteraapia (kristallivõnked võimaldavad külastada nt oma eelmisi elusid, kohtuda oma kaitseingliga jms, lubab koduleht), tulevikuteraapia (hõlmab tehnikaid, mis aitab koduperenaisel oma lastele sobivaima kooli valida või näha, mida teed või kellega koos oled viie või kümne aasta pärast, lubab koduleht), suguvõsa karma tervendamise, mõttevälja teraapia, holistilise psühhoteraapia ja homöopaatiaga. Helle Kullerkupp ise teeb klientidele kaaniravi.

Lisaks aetakse stuudios klientidest välja parasiite, mida tõenduspõhine meditsiin ei tunne, pakutakse "organismi puhastamist raku- ja rakuvahelise ruumi tasandil" ja fungoteraapiat, millega lubatakse inimesi seente abil eeskätt kasvajatest, aga ka diabeedist, hepatiidist, papilloomviirusest ja muudest kroonilistest haigustest vabastada. Muuhulgas on fungoteraapiat õppinud Helle Kullerkupp ise. Selleks käis ta Peterburis I.Filippova fungoteraapia erakoolis.

Juuste spektraalanalüüsi abil lubab stuudio aga inimesed raskemetallidest vabastada ning BEMER-teraapia abil "ergutada ja aktiveerida imeväikeste veresoonte rütmi".

Kogu teraapiaid tutvustav tekst on täis keerulisi ja peeni väljendeid ning kindlas kõneviisis lubadusi toime kohta, mis meditsiinivõhikule võivad aukartustäratava ja tõsiseltvõetava mulje jätta.

Kullerkupp kinnitab, et Tervistaval Stuudiol on kutsestandardid olemas. Ta leiab, et ka alternatiivravi võiks ideaalis olla haigekassa poolt rahastatav, ehkki see pole poliitikas tema jaoks eesmärk omaette.

"Nii Šveitsis kui ka Prantsusmaal osaliselt makstakse alternatiivravi sealse haigekassa poolt kinni. Meie kontekstis on sinna väga-väga pikk maa minna. Alternatiivravi erialad peaksid olema tunnistatud ka terviseameti poolt, nad oleksid selisel juhul jälgitavad, kontrollitavad, reguleeritavad. Siis oleks ka süsteem ühtlasem," leiab Kullerkupp, kes peab probleemiks, et vaatamata loodusravi ja pärimusmeditsiini kutsestandarditele pole alternatiivraviterapeutidel võimalik oma ärisid korrektselt klassifitseerida, et seadustega kooskõlas makse maksta ja ka ise tööandja olla.

"Teenust võid osutada, aga pole end registreerida kellenagi. Äriregistris on ainult isiku- ja iluteenused. Ka massaažid ja psühhoteraapiad käivad nende alla, rääkimata muudest erinevatest idamaade ravivõtetest. Selle järele on juba aastaid-aastaid vajadus. Aga vaadates üldpilti, meil on olulisemaid asju, mida reguleerida," möönab Kullerkupp.

"Poliitikas on mu eesmärk aidata muuta peameditsiini suunda paremaks. Näen seal nii kitsaskohti kui ka lahendusi. Mul ei ole eesmärk alternatiivi seadustada ja seda kuidagi propageerida, see on minu hobi, juba 12 aastat," kinnitab Kullerkupp.

Lisaks Tervistava Stuudio juhatamisele oli Kullerkupp Facebooki salajase MMS-i ja DMSO grupi liige.

Helle Kullerkupp Facebooki MMS-i ja DMSO salajase grupi liikmete nimekirjas.

Kuidas siis saaks reguleerida ja kontrollida praktikaid, millel puudub teaduslik tõenduspõhisus?

"Kontrollisüsteem on piiripealsetel aladel eetika ja ühiskondlike normatiivide tasemel," ütleb Kullerkupp. "Jah, on erialasid, mida ei saagi teaduslikult tõestada ja kontrollida. Aga näiteks kaaniteraapia alal saaksin väga palju teadustöid välja tuua – ei saa öelda, et see ei ole teaduspõhine - on küll, aga meil lihtsalt ei tunta seda. Väga paljud loodusravid – "alternatiivmeditsiini" sõna on halva maiguga, eriti meil siin Eestis –, neid ju kõiki tehakse, seega mõistlik oleks, kui see oleks süsteemis."

Kullerkupp ei pea tõenduspõhisust oluliseks. Ta ütleb, et klient hääletab jalgadega.

"Kui inimene tuleb ja maksab, ja tuleb veelkord ja maksab, ja tuleb korduvalt tagasi ja maksab, siis järelikult teda aitab," hindab ta. "Kõik aroomiteraapiad omavad hingelisel ja vaimsel tasemel rahustavat mõju."

Kullerkupp kinnitab, et jätkab ka nüüd, mil ta enam ämmaemandana ei tegutse, enda täiendamist erialaselt, sealhulgas akadeemilise meditsiini suunal.

Mart Helme: "Ei maksa igal pool tonti seina peale maalida!"

Küsimusele, ega selles ole vastuolu, kui tervishoiupoliitika eestkõneleja tegeleb ise samal ajal alternatiivmeditsiiniga, regeerib EKRE esimees Mart Helme pahameeletormiga ja valab ajakirjaniku peale välja kogu ärrituse, mis tal selle eriala esindajate vastu on kogunenud. Alljärgnevalt vestlus Mart Helmega.

Kas te selles vastuolu ei näe, et EKRE-t esindab tervishoiupoliitika küsimustes inimene, kes ise samal ajal alternatiivmeditsiiniga tegeleb?

Aga mis selles vastuolu on? Miks te otsite kogu aeg mingisuguseid vastuolusid? Mina ei näe siin mingit vastuolu, vastupidi, kui inimene tegeleb massaažide ja kaanipanemisega ja muu seesugusega, mis selles siis niisugust vastuolulist on?

Need on vanad traditsioonilised ravivõtted, mida on läbi aegade katsetatud ja kasutatud, et ma ei näe siin mingisugust vastuolu. Ta on diplomeeritud ämmaemand, töötanud ämmaemandana, niiöelda tavameditsiini süsteemis. Ma ei saa üldse aru, miks peab alati otsima mingisugust nagu tõrvatilka? Miks te, ajakirjanikud, olete sellised paranoilised? Vaat, kui ma teie käest küsin, siis te ei ütle mitte midagi.

Sest mina esitan küsimusi.

Ei maksa igal pool tonti seina peale maalida. Ta ei tee midagi, mis on Eesti Vabariigi seadustega vastuolus. Kaanide panemine - ma tean, millega ta tegeleb - massaaži ja kaanide panemisega.

Selles stuudios tegeldakse ju ikkagi muude asjadega ka?

Jah, aga sellega tegelevad juba teised.

Aga tema on ikkagi omanik seal.

No mis sellest siis? Jah, mis sellest siis? Jah, hakake meile nüüd lamedat maad ja MMS-i külge kleepima veel, eks ole ju! Nagu nende kriminaalide teemagagi. Meid käidi suure aplombiga välja, et EKRE käed nõretavad verest ja tambiti seda. Nüüd siis tuleb välja, et Reformierakonnas on neid kordades rohkem ja räigemate kuritegudega - see nagu ei huvita enam kedagi! Meile on kahju ära tehtud.

Mina ei ole kummagi teemaga...

Teie ei olegi, aga ajakirjanikud kui niisugused on!

No aga siis võiks ju teile ka kõigi poliitikute patte inkrimineerida selle loogika alusel?

Te üritate meile inkrimineerida igasuguseid patte. Ja nagu eile helistati selle olümpiakomitee "Terve Eesti eest" asjus - kuulge, jätke järele! Lugegu ise need olümpiakomitee inimesed oma statuut läbi ja vaadaku, mida nad on patenteerinud, ja siis tulgu hakaku seletama seda, et me oleme nende loosungi ära võtnud! Aga kohe meie oleme jälle milleski süüdi - mulle ei meeldi selline suhtumine.

Selge, te nimetasite palju valdkondi, millega ma ei ole tegelenud.

No mul on kodanikuna õigus avaldada arvamust Eesti Vabariigi rahvusringhäälingu ajakirjanike töömeetodite ja kallutatuse suhtes. No teil oli seal just meeleavaldus Elurikkuse Erakonna poolt - täiesti õige, täiesti õige, oletegi kallutatud, teetegi propagandat! Ja see on piinlik, ja ma ütlen teile selle välja. Vot nii.

Nii et Helle Kullerkupp on tubli inimene, väga tubli inimene, väga tubli maksumaksja, ja teie saate ka tema maksust palka, nii et ärge, palun, hakake talle külge kleepima mingisugust jama!

Aitäh kommentaaride eest.

Palun. Te ei täna mind siiralt, te ei täna mind siiralt! Kõike head!

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: