Poola valitsusel ei ole õpetajate nõudmiste rahuldamiseks raha

Poolas kestab teist nädalat ülemaaline õpetajate streik ning valitsus väidab, et tal pole õpetajate palganõudmiste täielikuks rahuldamiseks raha.

Valdav osa Poola sadadest tuhandetest kooli- ja lasteaiaõpetajatest jätkas esmaspäeval streiki. Õpetajad nõuavad praegu toidukaupluste kassapidajatest väiksema palga 30-protsendilist tõstmist. 

Valitsuse väitel ei suudeta õpetajatele pakkuda rohkem kui 15-protsendilist palgatõusu, kuigi valitsus on paljudele teda toetavatele elanikegruppidele maksnud suuri toetusi. Seisukoht on märk, et oma toetajatele toetuste maksmise poliitika on jõudnud piirini.

"2019. aasta eelarves pole suuremaks tõstmiseks raha," lausus haridusminister Anna Zalewska.

Avaldus näitab, et pärast võrdlemisi lihtsat 2018. aasta eelarvet, kui Poola riigieelarve puudujääk oli vaid 0,5 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), on valitsuse valimislubadused Euroopa Parlamendi ja Poola parlamendi valimiste eel fiskaaldistsipliinist üle sõitnud.

Boonused, mis võimupartei juht Jaroslaw Kaczynski on tänavu maksta lubanud, lähevad riigile maksma umbes 20 miljardit zlotti (4,7 miljardit eurot).

Peamise õpetajateühingu ZNP juhi Slawomir Broniarzi sõnul streikijad Zalewska sõnu ei aktsepteeri.

"Tahame teenida korralikku raha ja elada väärikalt," lausus ta ning kutsus üles viivitamatult kõnelusi pidama.

Õpetajate sõnul jagatakse riigi hüvesid vaid teatud gruppidele ning märkimisväärne osa rahast läheb valitsuse edu kuulutavale propagandale. Streik toimub ajal, mil peaksid toimuma lõpueksamid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: