Koalitsiooniläbirääkijad jätavad rasked teemad korraga otsustamiseks

Keskerakonna esimehe Jüri Ratase juhtimisel jätkusid kolmapäeval Stenbocki majas Keskerakonna, Isamaa ja EKRE läbirääkimised koalitsiooni moodustamiseks. Olulisematel teemadel otsusteni veel ei jõutud ja kokkulepped enim vaidlusi tekitanud küsimustes soovitakse teha lõpuks ühekorraga.

Ennelõunal oli üheks võimuleppe läbirääkimiste teemaks, kuidas minna edasi teise pensionisambaga. Eelkõige Isamaa soov on muuta see vabatahtlikuks. Keskerakonna juhatuse liikme Jaak Aabi sõnul on probleem kõigile arusaadav - pesnionifondid on olnud liiga väikese tootlusega ja liiga suurte haldustasudega.

"Mis nüüd edasi teha? Kindlasti kogu süsteemi tuleb parandada, see ei ole ideaalne. Aga kui palju siis seda süsteemi teha vabatahtlikuks või jätta kohustuslikuks - see on see põhiküsimus praegu. Kuhu ta maandub, ei tea," tõdes Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab "Aktuaalsele kaamerale".

Lukku pole pandud ka teisi pingeid tekitanud teemasid - olgu selleks küsimus, mis saab Rail Balticust, kooseluseadusest või EKRE poolt soovitud justiitsreformist.

"Need on teemad, kus need lõppküsimused on õhus ja kui me oleme terviku suutnud kokku leppida, siis me võime selle lugeda kokkuleppeks," kommenteeris justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa).

"Meil ongi kõige keerulisemad asjad järjest laual. Ega siin ei saa öelda, et üks on ühele erakonnale tähtis teema ja üks on teisele erakonnale tähtis teema. Nad ongi kõik omavahel pusas," tõdes EKRE aseesimees Martin Helme.

Ta ei soostunud ka vastama, milline teema on kõige raskem. "Kui ma seda juba vastaksin, siis ma hakkaksin lahti lappama seda, et kus kaugel me protsessis oleme - tegelikult ongi pakett, järele on jäänud pakett."

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles teisipäeval, et oleks isiklikult valmis rääkima ka peaministrikohast loobumisest Jüri Ratase kasuks, kui see Keskerakonna nendega rääkima tooks. Seda mõtet laidab reformierakondlasest endine peaminister ja Euroopa Komisjoni volinik Andrus Ansip.

"Teiseks jäänud erakonna esimehele, kes on Eesti riigi rahanduse ummikusse ajanud, pakkuda peaministritooli veel - seda oleks ilmselgelt liiga palju, selline käitumine selgelt ei vastaks rahva ootustele," kritiseeris Ansip.

Võimuläbirääkimistele suundunud poliitikud ei võta Kallase väljaütlemisi kuigi tõsiselt.

"Makstakse poliitikutele selle eest, et nad oma partei ja poliitkute huve kaitseksid ja Reformierakonna poliitikud saavad palka selle eest, et nad valitsusliidu läbirääkimisi püüavad nurjata ja kasutavad selleks kõiki põhiseaduslikke vahendeid," kommenteeris Urmas Reinsalu.

"Ei, Kaja Kallasel ei ole mingit šanssi. Ja kusjuures seda on näha ka sellest, mismoodi ta käitub. Kui inimene kommunikeerib oma koalitsiooniehitamise plaane üle tele-eetri ja teeb pakkumisi üle tele-eetri, siis ega ta ei võta ise ka tõsiselt seda," lisas Martin Helme.

Tavaks on saanud, et läbirääkimisdelegatsioone tervitab Toompeal ka grupp meeleavaldajaid. Kolmapäevgi polnud seekord erandiks.

Kõnelused peaksid kestma hilisõhtuni välja.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: