Helmed tunnistasid, et koalitsioon kooseluseadust ei tühista

Mart ja Martin Helme EKRE tõrvikurongkäigus.
Mart ja Martin Helme EKRE tõrvikurongkäigus. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Keskerakonna, Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) loodav koalitsioon ei tühista kooseluseadust, kuna selleks ei saa hääli kokku, tunnistasid EKRE liidrid TRE-raadio pühapäevases saates.

"Kooseluseaduse tühistamist parlamendis meil ei õnnestunud läbi suruda, sest et lihtsalt ei tule hääled kokku. Mitte sellepärast, et keegi ei tahaks, vaid lihtsalt ei tule hääled kokku. Nad ei tule kokku – kõik saavad aru – Keskerakonna fraktsioonist," rääkis EKRE aseesimees Martin Helme TRE-raadios.

Selle asemel saab EKRE oma soovidest koalitsioonileppesse rahvaalgatuse võimaluse, mille abil edaspidi oma tahtmist saavutada, lisas Helme.

"Mida me siis asemele saime? Kokkulepe panna Eestis kehtima rahvahääletus ja rahvaalgatus ehk siis 50 000 allkirja kogumisel saab ükskõik millise riigielu küsimuse panna referendumile, ja kui üle poole valijaskonnast käib valimas ja toetab seda referendumi ettepanekut, siis on see automaatselt kehtiv asi. See tähendab, et kooseluseaduse tühistamise me saame panna referendumile. See tähendab, et presidendi otsevalimise muudatuse saame me panna referendumile," rääkis EKRE esimees.

Tema sõnul on oluline, et kolm erakonda leppisid kokku referendumi künnised.

EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul järgmistel kohalikel valimistel kavas läbi viia rahvaküsitlus - siduvaks referendumi korraldamiseks on vaja 61 häält riigikogus -, kas täiendada põhiseaduse paragrahvi 27 klausliga, et abielu on mehe ja naise vaheline alaline liit. Rahva toetuse korral on see kavas veel selle riigikogu koosseisu ajal esitada 51 häälega põhiseaduse muutmise algatus, mis vastavalt põhiseadusele tuleb lõpuni viia järgmises koosseisus.

"Me saime kuldvõtmekese, millega ära lahendada kõik teised asjad, mida me seekord ei saanud," lisas Martin Helme.

Kolmandaks leppisid koalitsiooni osapooled Helmede sõnul kooseluseaduse osas kokku, et seda ei hakata rakendama. Kuna EKRE hinnangul on oht, et Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid panevad kooseluseaduse rakendusaktid hääletusele ja kui siis ei ole Keskerakonna lubadust selle vastu olla, siis oleks võimalik kooseluseaduse rakendusaktid vastu võtta.

"See on see, mida me saavutasime, ja see ei ole vähe," ütles Martin Helme raadiosaates "Räägime asjast".

Tema sõnul oleks alternatiiv olnud see, et EKRE esindajad oleksid kõnelustelt lahkunud ja võimule oleks tulnud "lilla koalitsioon" või "Verhofstadti koalitsioon", kes oleks ära teinud rakendusaktid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: