Jõks: EKRE ei saa rahvaalgatuse abil kooseluseadust tühistada

Allar Jõks
Allar Jõks Autor/allikas: ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) plaan kasutada rahvaalgatuse mehhanismi loomist kooseluseaduse tühistamiseks, ei saa õnnestuda, kuna see läheks vastuollu põhiseadusega, leiab endine õiguskantsler Allar Jõks.

"Kaugel seitsme maa ja mere taga leiti kuldvõtmeke põhiseaduse punase joone ületamiseks. Usuti, et rahvahääletusega - või tulevikus rahvaalgatusega - saaks kooseluseaduse tühistada. Põhiseadus sellist lähenemist ei talu," kirjutas vandeadvokaat Jõks esmaspäeval sotsiaalmeedias.

Jõks viitas EKRE liidrite pühapäeval öeldud sõnadele, mille kohaselt rahvaalgatus oleks see kuldvõtmeke, millega erakond viiks ellu oma soovid, mis Keskerakonna ja Isamaaga moodustatava koalitsiooni leppesse ei mahu. "Me saime kuldvõtmekese, millega ära lahendada kõik teised asjad, mida me seekord ei saanud," ütles EKRE esimees Martin Helme TRE-raadio otsesaates "Räägime asjast".

"Riigikohus on märkinud, et Euroopa Inimõiguste Kohtu praktika kohaselt kuulub samasooliste isikute kooselu, kui tegemist on püsiva faktilise partnerlusega, perekonnaelu kaitsealasse," kirjutas Jõks.

"Põhiseaduse paragrahv 26 esimene lause annab igaühele õiguse perekonna- ja eraelu puutumatusele. Põhiseaduse paragrahvist 26 koostoimes paragrahvis 14 tagatud üldise põhiõigusega menetlusele ja korraldusele tuleneb õigus, et riik kehtestaks piisava õigusliku regulatsiooni, mis võimaldaks tagada samasooliste isikute eraelu puutumatuse. Sarnaselt tagab põhiseaduse paragrahv 27 lõige 1 muu hulgas õiguse sellele, et seadusandja kehtestaks perekonnaelu õiguse kasutamiseks vajaliku õigusliku raamistiku ja kohased menetlused. Järelikult peab olema loodud õiguslik raamistik samasooliste isikute kooselu jaoks," leidis endine õiguskantsler Jõks.

"Õiguskantsler saab vaidlustada eelnõu kooseluseaduse tühistamiseks või muu riigielu küsimuse rahvahääletusele panemise stiilis: "Kas peate vajalikuks samasooliste isikute kooselu seadustamist?". Kui õiguskantsler leiab, et rahvahääletusele pandav seaduseelnõu, välja arvatud põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu, või muu riigielu küsimus on vastuolus põhiseadusega teeb ta riigikohtule ettepaneku tühistada riigikogu otsus seaduseelnõu või muu riigielu küsimuse rahvahääletusele panemise kohta," märkis Jõks.

Vandeadvokaat tõdes ka, et EKRE ei saaks ka põhiseaduse täiendamisega rahvaalgatuse seadustamiseks kooseluseadust tühistada, sest rahvaalgatusega ei saaks algatada eelnõud, mis oleks põhiseadusega vastuolus. "Vastasel juhul võiks algatada eelnõu, et avalik-õiguslik ringhääling peab (loodavat) valitsust ohjeldamatult kiitma," lisas ta.

"Eelnev ei tähenda, et õiguslik raamistik peaks olema loodud eraldi seadusega ja kandma nime kooseluseadus. Riigikogul suur kaalutlusruum," lõpetas Jõks oma seisukohavõtu sotsiaalmeedias.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: