Tallinnas avaldati meelt vabaduste kaitseks

{{1554026040000 | amCalendar}}

Pühapäeval lõunal kogunesid sajad meeleavaldajad Tallinna vanalinna protestima nende meelest vabadusi piirata ähvardavate poliitikute vastu, kes võivad moodustada uue valitsuse.

"Põhiseaduse järgi ei tohi kedagi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste tõttu. Meile valmistab muret, et Eesti Vabariigi valitsusse on potentsiaalselt kaasatud erakond, kelle avalikud sõnavõtud töötavad vastu meie põhiseaduslikule korrale," selgitasid meeleavalduste korraldajad meediale saadetud pressiteates, viidates sellega Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (EKRE).

"Praegused Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioonikõnelused seavad löögi alla Eesti inimeste põhiõigused. Läbirääkimistel osaleb erakond, kes on saavutanud oma poliitilise edu valeinfoga ühiskonda lõhestades. Näitame, et me ei ole sellega nõus. Me soovime, et poliitikud austaksid Eesti põhiseadust, mis määratleb meie riigi alustalad," lisati samas.

Meeleavaldused "Jah vabadusele, ei valedele!" toimuvad lisaks Tallinnale ka Tartus ning Londonis, Berliinis ja Stockholmis.

Meeleavaldus on rahumeelne ja parteideülene kodanikualgatus, millel oli keelatud erakondliku sümboolika kasutamine.

Osalejad selgitasid "Aktuaalsele kaamerale" oma seisukohti

End nooreks aktivistiks nimetav Artjom ütles "Aktuaalsele kaamerale", et on pettunud Keskerakonnas. "Mulle ei meeldi see valitsus, mida võidakse kokku panna. Ei taha, et EKRE saaks võimule," märkis ta.

"Selle agressiooni vastu, mis on riiklikul tasemel - ajakirjanike, arstide, naiste - oma rahva vastu. See ei lõpe hästi. Selle pärast siin olen," põhjendas filmi- ja teatrilavastaja Rainer Sarnet.

Korraldajad kinnitavad, et meeleavaldus on mõeldud selleks, et Eestis poleks lõhestavat poliitikat. Näitena tuuakse EKRE väljaöeldu.

"Paraku nendel on mõju. Ja kui erakonnal on 100 000 jälgijat ja 100 000 toetajat, siis ei saa inimestele asju niisama välja paisata, vaid peab natuke vastutama ka oma sõnade eest. Mingil määral see on surveavaldus ka Jüri Ratasele ja Seederile, et nad ümber mõtleks," selgitas meeleavalduse üks korraldaja, Reformierakonda kuuluv Gaspar Šabad.

Meeleavaldust jälgis kõrvalt EKRE juhatuse liige Jaak Madison, kes ütles, et igal inimesel on õigus tulla välja ja öelda oma arvamus.

"Ma soovitan inimestel oodata ära läbirääkimiste lõpp, oodata ära riigikogu avaistung ja oodata ära järgmise nädalal lõpp, kui tuleb koalitsioonileping ning nad saavad veenduda, et mitte midagi hullu ei juhtu," lausus Madison.

Meeleavaldused "Jah vabadusele, ei valedele!" toimusid ka Tartus ja Londonis ning keelatud oli erakondliku sümboolika kasutamine.

Toimetaja: Mait Ots, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: