Hiina loob süsteemi oma tehnoloogiate kaitsmiseks

Huawei logo.
Huawei logo. Autor/allikas: Jason Lee/Reuters/Scanpix

Hiina plaanib luua süsteemi riikliku julgeoleku tagamiseks tehnoloogiasektoris, teatas riigimeedia laupäeval laieneva USA-Hiina kaubandusvaidluse taustal, kuhu on takerdunud Hiina tehnoloogiahiid Huawei.

Mõjuvõimas riikliku arengu ja reformikomisjon sai ülesande luua süsteem, mille eesmärk on efektiivsemalt ennetada ja kahjutustada riske riiklikule julgeolekule, kirjutas uudisteagentuur Xinhua.

Xinhua ülesannet rohkem ei täpsustanud ega öelnud, kas samm on seotud kaubandussõjaga. Siiski rõhutas ta, et üksikasjalikud meetmed avaldatakse lähitulevikus.

USA kaubandusministeerium pani Huawei 16. mail nimekirja, kuhu kuulumine piirab firma liigipääsu USA-s valmistatud osadele, mida ta oma seadmetes vajab. Hiljem anti firmadele kohanemiseks aega 90 päeva.

"Tuginedes sellele, mida mina tean, ehitab Hiina haldusmehhanismi Hiina võtmetehnoloogiate kaitsmiseks," ütles Hiina päevalehe Global Times mõjukas toimetaja Hu Xijin laupäeval Twitteris. "See on suur samm oma süsteemi parandamise suunas ning ühtlasi vastusamm USA tegevusele. Jõustumisel satub kontrolli alla osa USA-sse eksporditavast tehnoloogiast."

Hiina süüdistab Trumpi soovis visata kaikaid Huawei arengu kodaratesse, sest firma on juhtivpositsioonil järgmise põlvkonna ehk 5G mobiilside tehnoloogias ning USA firmadest talle konkurente pole.

Washingtoni sammu järel teatas Peking neljapäeval, et asub ka ise koostama musta nimekirja ebausaldusväärsetest välisfirmadest. Nimekiri võtab ette USA ja teiste riikide firmad, mis lõpetavad Huaweile osade tarnimise.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: