Minister Karu: 5G võrgu rajamisel tuleb hinnata tehnoloogia tootja usaldusväärsust

Kaimar Karu.
Kaimar Karu. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Viienda põlvkonna (5G) sidevõrkude ehitamisel tuleb tehnoloogia valimisel hinnata ka selle pakkuja usaldusväärsust, ütles väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu.

"Limiteeritud kontrollvõimaluse tõttu on seadmete ja tehnoloogia tootja usaldamine muutunud väga oluliseks ja tehnoloogia tootja pole enam pelgalt seadmete ja tarkvara tarnija, vaid laiemalt tehnoloogilise teenuse pakkuja, kellega ehitatakse üles aastatepikkune koostöösuhe. Sellest lähtuvalt on vaja lisaks tootja seadmete tehnilise turvataseme hindamisele mõõta ka tehnoloogia tootja usaldusväärsust," ütles teisipäeval Brüsselis Euroopa Liidu telekommunikatsiooniministrite kohtumisel osalenud Karu.

Euroopa Liidu ministrid võtsid nõukogul vastu 5G tehnoloogiat puudutavad järeldused, milles rõhutatakse samuti, et uute sidevõrkude küberturvalisuse hindamine peab toimuma kõikehõlmavalt ja riskipõhiselt ning arvestades ka mitte-tehnilisi tegureid.

"Nõukogu järeldustes kutsutakse liikmesriike üles astuma vajalikke samme, et Euroopa Liidust saaks 5G võrkude ja 5G-l põhinevate lahenduste arendamisel juhtiv turg ja tagataks 5G kiire kasutuselevõtt. Samas kaasnevad 5G-ga teatud väljakutsed ja ohud, mis vajavad liikmesriikidelt koordineeritud ja riskipõhist lähenemisviisi," ütles Karu.

"Lähtuvalt EL liikmesriikide poolt koostatud 5G riskianalüüsist lisati järelduste teksti viited tarnijate mitmekesistamise olulisusele, 5G võrkude ja teiste kriitiliste süsteemide ning teenuste ristsõltuvusest tulenevate ohtude hindamise vajadusele ja õiguskaitseasutustele 5G kasutuselevõtuga kaasnevate võimalike väljakutsete käsitlemise vajadusele," märkis minister.

Karu sõnul on nõukogu järeldused Eesti seisukohaga vastavuses ja Eesti toetas nende vastuvõtmist.

Küsimusele, kas ministrite kohtumisel arutati ka Hiina tehnoloogiaettevõtte Huawei küsimust, kuna USA ja mitmed teised riigid peavad seda oma sidevõrkude rajamisel julgeolekuohuks, vastas Karu, et eraldi Huawei teemat ei arutatud.

"Sarnaselt meie siseriiklikule eelnõule ei ole ka EL tasandil teema suunatud ühegi konkreetse riigi ega tootja vastu, st Huawei pole eraldi teema. Turvalisus ja riikide julgeolekuhuvid peavad olema tagatud kõigi elektrooniliste sidevõrkude ning eri põlvkondade tehnoloogiate puhul," ütles Karu.

Huawei pakutavad seadmed 5G võrkude rajamiseks on väidetavalt maailmas kõige soodsamad, kuid Hiina seaduste kohaselt peab ettevõte tagama Hiina luurele ligipääsu nendes liikuvatele andmetele, mis tekitab paljudes demokraatlikes lääneriikides julgeolekumuresid.

Eestis äsja valminud eelnõu kohaselt peavad telekomiettevõtted uute seadmete ja tarkvara kasutuselevõtuks riigilt tulevikus luba küsima ning tehnoloogia turvalisust hakkavad kontrollima Riigi Infosüsteemide Amet (RIA), kaitsepolitsei ja välisluureamet.

Peaminister Jüri Ratas leppis oktoobri lõpus Ameerika Ühendriikides käies USA asepresidendi Mike Pence'iga kokku Eesti ja USA ühise lähenemise 5G mobiilsidestandardi võrkude turvalisusele, mis sisuliselt peaks tähendama Hiina Huawei tõrjumist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: