Viive Aasma lahkub minister Kingo nõuniku kohalt

{{1571052780000 | amCalendar}}
Viive Aasma
Viive Aasma Autor/allikas: www.alfa-omega.ee

Suhtekorraldajana tuntud Viive Aasma lahkub sel nädalal väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo nõuniku kohalt.

"Viive Aasma lahkub omal soovil ministri nõuniku kohalt, kus ta oli tööl poole kohaga, et pühenduda taas täisajaga oma ettevõtte arendamisele. Tema töösuhe lõppeb selle nädalaga," ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi pressiesindaja ERR-ile.

Aasmaalt endalt ei õnnestunud ERR-il kommentaari saada.

Suhtekorraldusbüroo Alfa-Omega omanik Aasma kaebas eelmisel aastal kohtusse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS), süüdistades seda kallutatud suhtekorraldusteenuse hankimises, kuid ei saanud kahes kohtuastmes õigust.

PR-büroo Alfa-Omega omanik Aasma käis EAS-iga suhtekorraldushanke pärast kohut kohut eelmisest aastast. ERR kirjutas mullu sügisel, et EAS on olnud viimased kümme aastat Alfa-Omega suurklient, kelle PR-hanked moodustasid lõviosa Alfa-Omega käibest.

Tallinna ringkonnakohus leidis augustis, et Aasma kaebust EAS-ilt üle 171 000 euro väljamõistmiseks ning riigihangete vaidlustuskomisjoni (VAKO) mullu juunis tehtud otsuse tühitamiseks ei ole alust rahuldada.

EAS jääb valitsuse tööjaotuses Kingo vastutusalasse.

Eesti Konservatiivsesse Rahvaerakonda (EKRE) kuuluva minister Kingo nõunikuna töötanud Aasma ise ei kuulu ühtegi erakonda, aastatel 2014-2017 oli ta endise välisministri Kristiina Ojulandi loodud Rahva Ühtsuse Erakonna (RÜE) liige.

Kingo käis riigikogu erikomisjonis Aasma tegevusest rääkimas

Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon kuulas esmaspäeval väliskaubandus- ja IT-minister Kingo selgitusi tema poliitilise PR-nõuniku Viive Aasma väljaütlemiste kohta, teatas riigikogu pressiteenistus.

"Minister Kingo kinnitas, et ta sai oma nõuniku sõnavõttudest teada alles erikomisjoni kirjast. Nõuniku sõnavõtt oli aga toimunud kolm nädalat varem ja selline ajaline viivitus on kahetsusväärne," märkis erikomisjoni esimees Katri Raik pressiteate vahendusel. "Kingo märkis istungil, et poliitiline PR-nõunik lahkub töölt 18. oktoobril. See on sisuliselt hinnang tema nõuniku väljaütlemistele EAS-i ja selle juhi suhtes ajal, mil ise sama organisatsiooniga kohut käib," ütles Raik.

Aasma süüdistas 28. augustil sotsiaalmeedia vahendusel ametist lahkumisest teatanud EAS-i Alo Ivaskit sisuliselt korrutptsiooni kinnimätsimises. "Kui mina käisin EAS juhile Ivaskile rääkimas oma korruptsioonikahtlustest tema valitsemisalast, siis ta käitus nii nagu nüüd ka Aaviksoo TalTech puhul - mätsis asja kinni, ega kutsunud majja sõltumatut uurimist. Minu teabepäringutele, et kas midagi majas uuriti ja mis selgus vastati paragrahvide keeles, et see pole minu asi. Häbi sellistele juhtidele, kes majasised kuriteod kinni mätsivad, peaasi, et asutuse "hea maine" ei kannataks," kirjutas Aasma.

Riigikogu esikormisjoni juht Raik sõnas pressiteate vahendusel, et kõik poliitikud ja eriti ministrid peaksid selle juhtumi valguses korruptsioonikahtlustele senisest rohkem tähelepanu pöörama. "Loomulikult on ministri nõunikul õigus oma äriasjades selgust saada, kuid neid ei tohi omavahel segamini ajada nagu antud olukorras juhtunud on," lisas Raik.

Korruptsioonivastase erikomisjon tegeleb praegu kõrgetel ametikohtadel olevate isikute, eelkõige ministrite ja nende poliitiliste nõunike tegevuse läbipaistvuse suurendamise teemaga kuna Euroopa Nõukogu korruptsioonivastane ühendus GRECO andis möödunud aastal Eestile soovitused kõrgel positsioonil töötavate ametiisikute kohta, soovitades muuhulgas luua ka huvide konfliktide käitumisjuhend, suhtluse reeglid lobistide ja muude huvigruppidega ning määrata kõrgetele ametiisikutele ametist lahkumisele piirangud, et nad seni kogutud infot korruptiivselt kasutada ei saaks. Järgmise aasta juunis peab Eesti andma GRECOle aru, kuidas soovituste rakendamine edeneb.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: