Minister Kert Kingo esitas lahkumisavalduse, Ratas rahuldas selle

{{1571846100000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Väliskaubanduse ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo (EKRE) esitas peaminister Jüri Ratasele ametist lahkumise avalduse, mille peaminister ka rahuldas.

Õhtul, Riigikogu istungi lõppemise eel, kogunesid Toompeale EKRE juhatuse liikmed ning erakonda kuuluvad ministrid. Kert Kingot nende hulgas ei olnud.

"Olin praegu ühenduses peaministriga ja Kert Kingo just lahkus tema juurest ja jättis tagasiastumise avalduse," kommenteeris EKRE esimees Mart Helme.

"Kujunenud olukorras ei pea ma võimalikuks ministrina jätkata," teatas Kert Kingo oma avalduses.

EKRE juhid ja ministrid võtsid ühendust ka presidendiga, kes on välismaal ja teatas, et hiljemalt reedel ta kooskõlastab selle tagasiastumise.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et võttis kolmapäeva õhtul vastu väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo lahkumisavalduse ning edastas selle elektrooniliselt Vabariigi Presidendile.

"Tunnustan minister Kingot raske otsuse eest, kuid kujunenud olukorras oli üheselt selge, et tema ametis jätkamine olnuks väga keeruline. Seda nii tema enda, tema koduerakonna kui ka terve valitsuse jaoks," teatas Ratas oma Facebooki postituses.

"Poliitik peab oma suhtlemises ametikaaslaste ja avalikkusega olema avatud ning ka ebameeldivate teemade puhul andma õigustatud küsimustele selgeid ja ammendavaid vastuseid. Loodan, et Kert Kingo teeb toimunust tõsised järeldused, mille esimeseks sammuks oli kindlasti tema suure kaaluga otsus ametist lahkuda," kirjutas Ratas, soovides Kert Kingole palju jõudu ja tegutsemistahet vastutusrikkas parlamenditöös.

Helme: Kingole ei antud päevagi töörahu

EKRE esimehe, siseminister Mart Helme sõnul oli Kingo tagasiastumine nende üksmeelne otsus. "Ma helistasin talle niipea, kui nägin seda uudist, mis tuli kella 15-16 paiku, ja ütlesin, et kujunenud olukorras ei ole tal võimalik jätkata. Ta ütles, et oli just valmis mulle helistama, et mulle öelda seda sama: "kujunenud olukorras ma ei saa enam ministrina jätkata"," rääkis Helme "Aktuaalsele kaamerale".

Minister kritiseeris aga ajakirjanikke, öeldes, et meedia ei andnud Kingole töörahu.

"Ma juhiks tähelepanu ka sellele, lugupeetud ajakirjanikud, et praktiliselt esimesest päevast alates, kui Kert Kingo ametisse astus, ei ole antud talle päevagi töörahu. Ta on olnud kogu aeg rünnakute all, ta on kogu aeg pidanud rääkima, kas ta oskab inglise keelt või ta ei oska inglise keelt, kas ta käib välismaal või ta ei käi välismaal, kas ta teeb tööd või ta ei tee tööd, kas ta valetab või ta ei valeta. Ta on olnud meedia lakkamatu turmtule all. Te võite ise uskuda, et inimene väsib ära ja ma arvan, et tal oli teatud mõttes kergendus öelda, et "ma ei saa enam niimoodi edasi töötada"," rääkis Helme.

Vastates ajakirjanike küsimusele, kas EKRE teadis juba enne kolmapäeva, et Kert Kingo ja Jakko Väli olid tegelikult töölepingu sõlminud, ütles Helme, et sel ei ole tagantjärele enam tähtsust.

Helme arvas, et EKRE esitab uue ministrikandidaadi üsna varsti.

Opositsioon valmistus umbusaldushääletuseks

Opositsioon oli valmis koguma allkirju Kert Kingole umbusalduse avaldamiseks.

"Minister Riigikogus lihtsalt tuimalt valetas. Demokraatia on usaldusele ehitatud ja me ei saa usaldada inimest, kes niimoodi valetab," põhjendas Reformierakonna esimees Kaja Kallas.

Allkirjade kogumiseni ei jõutud, enne astus Kingo ise tagasi.

Kingo astus ametisse 16. mail pärast seda, kui väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri kohalt oli tagasi astunud Marti Kuusik, kes jõudis ametis olla vaid ühe päeva, olles sellega lühima ametiajaga Eesti minister.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: