Esmaspäeval algavad Soomes ulatuslikud streigid postitöötajate toetuseks

{{1574412480000 | amCalendar}}
Foto: Petteri Sopanen/Yle

Soome parlamendi ekspertgrupp hakkab reedel lahendama Soome postitöötajate töötüli oma tööandja, riigiettevõttega Soome Post. Samal ajal valmistub Soome esmaspäeval algavateks toetusstreikideks, mille tulemusena peatub Soome pealinna piirkonnas bussiliiklus ning esineb tõsiseid tõrkeid Helsingi lennujaama töös.

Eksperdid loodavad ülesandega hakkama saada kolme päeva jooksul. Soome rahvusringhäälingu Yle andmetel kuuluvad gruppi tööturuekspert Jukka Ahtela, endine ametiühingute keskliidu juht Lauri Ihalainen, tööandjate keskorganisatsiooni endine juht Lasse Laatunen ning teenindussektori ametiühingu endine juht Ann Selin.

"Kui kokkuleppe saavutamine oleks kerge, oleks see juba saavutatud. Aga loodame, et teineteisemõistmist ja soovi olukord lahendada siiski leidub," ütles Ihalainen "Aktuaalsele kaamerale".

Postitöötajad streigivad juba teist nädalat ning soomlased kardavad, et veniv streik võib hakata häirima jõulupakkide kojutoimetamist.

Töötüli on varem üritatud lahendada riikliku lepitaja vahendusel, kuid mingit tulemust pole saavutatud. Osapooled kohtusid viimati kolmapäeval, kuid läbirääkimised lõppesid ilma ühegi ettepanekuta.

Probleemi sisuks on postifirma otsus viia umbes 700 pakisorteerijat üle tütarfirmasse Posti Palvelut Oy, mis tähendaks, et nendele inimestele hakkaksid kehtima uued töötingimused ja nende töökohad oleksid tööstusvaldkonna ametiühingu haldusalas, mitte aga posti- ja logistikavaldkonna ametiühingu Pau all nagu varem. Pau on sellised muudatusele põhimõtteliselt vastu.

Riiklik lepitaja Vuokko Piekkala teatas neljapäeval, et tema juhtimisel ei hakata töötüli lõpetamist arutama enne, kui pakisorteerijaid puudutav erimeelsus on lahendatud.

Ajaleht Helsingin Sanomat on teinud kokkuvõtte streigist ja erinevatest toetusstreikidest. Mitu olulist toetusstreiki saavad alguse esmaspäeval ning need võivad mõjutada ka Eestis elavaid inimesi. Samal ajal üritatakse töötüli lahendada veel ka nädalavahetusel, et ulatuslikke toetusstreike ära hoida.

Peamiste toetusstreikide tulemusena peatub bussiliiklus Helsingi piirkonnas ning oluliselt on raskendatud Helsingi-Vantaa lennujaama töö.

Meremeeste toetusstreigid mõjutavad peamiselt Soome ja Rootsi vahel liikuvaid laevu. Tallinna-Helsingi laevaliikluses tähendab see vaid Eckerö Line'i laevu Finlandia ning Finbo Cargo. Viimane neist ei sõitnud toetusstreikide tõttu juba reedel ega sõida ka laupäeval.

Ülevaade streikidest:

* Posti- ja logistikavaldkonna ametiühingu Pau streik algas 11. novembril. Streik puudutab umbes 9000 töötajat;

* 11. novembril lõpetas lennundusvaldkonna ametiühing IAU toetusstreigi raames posti sorteerimise lennujaamades. Euroopa-väliseid saadetisi hakatakse menetlema alles pärast streigi lõppu;

* 18. novembril lõpetas Soome meremeeste ametiühing SMU toetusstreigi raames Soome Posti saadetiste võtmise Soome saartega ühendust pidavate aluste pardale. 21. novembril laiendas SMU toetusstreiki ja laevadele ei pääsenud enam veo- ja kaubaautod.

* 18. novembril liitus toetusstreikidega ka auto- ja transpordivaldkonna töötajate ametiühing AKT, mille liikmed, sealhulgas Posti Kuljetus Oy töötajad, ei menetlenud enam Soome Posti saadetisi ja tööülesandeid.

* 18. novembril algas ka ametiühingute JHL ja RAU toetusstreik, mis sisuliselt peatas kaubaveo Soome raudteel;

* 22. novembril liitus toetusstreikidega Soome esmatarbekaubanduse töötajate ametiühing Sel. Praktikas tähendab see seda, et Soome Posti ja selle tütarfirmadega seotud transporditöid enam ei tehta;

* esmaspäeval, 25. novembril algab auto- ja transpordivaldkonna töötajate ametiühingu AKT toetusstreigi järgmine etapp, 24 tundi kestva tööseisakuga. Praktikas tähendab see näiteks seda, et pealinna piirkonnas töötavad bussijuhid, keda on umbes 3000, esmaspäeval ei sõida ehk sisuliselt peatub Helsingis bussiliiklus 24 tunniks. Sarnaselt tegutsevad ka bussiliiklusega seotud mehaanikud. Kõik see tähendab, et Helsingi piirkonna ühistranspordi eest vastutaval munitsipaalettevõttel HSL bussiliiklust asendada ei õnnestu ning seetõttu tulebki piirduda ainult elanikele informeerimisega;

* 25. novembril algab lennundusvaldkonna ametiühing IAU toetusstreik ehk esmaspäeva hommikust teisipäevase vahetuse alguseni kestev tööseisak. IAU liikmed töötavad ettevõtetes, mis pakuvad maapealseid teenuseid kõikidele Soomes tegutsevatele lennufirmadele.

* 25. novembril laiendavad toetusstreiki ka meremehed. See mõjutab aga ka Tallink Silja Line'i ja Viking Line'i reisijaid. Rakendumisel mõjutaks toetusstreik kõiki Soome lipu all sõitvaid laevu.

Tallink Silja laevadest oleks mõjutatud Turu-Stockholmi liinil sõitev Baltic Princess ja Helsingi-Stockholmi liinil sõitev Silja Serenade. Baltic Princess jääb Turu sadamasse 25. novembri õhtul ja Silja Serenade helsingi sadamasse 26. novembri hommikul. Tallinki ja Viking Line'i Eesti liine streik ei mõjuta.

Viking Line'i teatel on toetusstreigist mõjutatud viis laeva - Mariella, Gabriella, Amorella, Viking Grace ja Rosella.

Eckerö Line'i laeva Finlandia streigieelseks viimaseks väljumiseks jääb 25. november. Muuga ja Vuosaari vahel sõitev laevakompanii Eckerö Line kaubalaev Finbo Cargo ühineb samuti Soome ametiühingute toetusstreigiga postitöötajate toetuseks;

* 25. novembril ühineb toetusstreikidega ka elektrienergia töötajate ametiühing, mille liikmed streigivad seitsmes posti- ja logistikakeskuses;

* 25. novembril algab ka postitöötajate endi ehk ametiühingu Pau streigi järgmine faas.

* 8. detsember on päev, mil peaksid lõppema nii postitöötajate streik kui ka erinevad toetusstreigid.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Rain Kooli, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: