Gruusia võimupartei ja opositsioon ei jõudnud valimissüsteemi muutmises üksmeelele

Foto: Shakh Aivazov/AP Photo/Scanpix

Gruusia võimuerakond ja opositsiooniliidrid ei saavutanud laupäeval peetud kohtumisel kokkulepet valimissüsteemi muutmises, mille opositsioon on seadnud meeleavalduste lõpetamise tingimuseks.

Gruusia Unistuse esindajad ja opositsioonijuhid kohtusid Thbilisis riiki akrediteeritud diplomaatilise korpuse esindajate vahendatud kohtumisel. 

"Valimissüsteemi Saksa mudel, mida opositsioon pakub, ei ole meie põhiseadusega kooskõlas, mistõttu ei saa seda vastu võtta. See teema on suletud," ütles asepeaminister ja asejustiitsminister Thea Tsulukiani pärast kohtumist. 

Tema sõnul võib dialoog opositsiooniga edaspidi jätkuda juhul, kui ta teeb uued ettepanekud. 

Ühe opositsiooniliidri, Ühtse Rahvusliku Liikumise (UNM) kaasjuhi Grigol Vašadze sõnul osalesid Gruusia Unistuse esindajad kohtumisel vaid gruusia rahva, opositsiooni ja riigi rahvusvaheliste partnerite katkematu surve tõttu. 

"Võimuerakonna esindajad ei olnud valmis ühtegi otsust vastu võtma. Nad keeldusid kindlalt meie väljapakutud kompromissettepaneku kaalumisest valimissüsteemi muutmiseks," lausus Vašadze. 

Thbilisis kestavad opositsiooni meeleavaldused alates 14. novembrist, kui parlament hääletas maha ettepaneku kehtestada riigis proportsionaalne valimissüsteem.

Meeleavaldajate sõnul soosib praegune majoritaar-proportsionaalne segasüsteem ebaõiglaselt võimuerakonda, mis võitis 2016. aasta parlamendivalimistel 150-kohalises parlamendis 77 protsenti saadikukohtadest, kuigi oli kogunud 48,7 protsenti häältest. 

Gruusia Unistus on ennetähtaegsed valimised välistanud ja lükkas esmaspäeval tagasi ka opositsiooni uue kompromissettepaneku võtta vastu seadusemuudatused, mis tagaksid kõigile poliitilistele jõududele võrdsed tingimused. 

Gruusia Unistus tegi 2012. aasta oktoobris lõpu toonase presidendi Mihheil Saakašvili erakonna UNM ligi üheksa aastat kestnud valitsemisele. 

Sestsaadik on Gruusia Unistuse toetus aga järjepidevalt langenud, sest rahvale ei meeldi erakonna suutmatus viia riigi majandust välja stagnatsioonist ning katsed õõnestada demokraatiat.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: