Ratas: Balti peaministrid jälgivad regulaarselt Rail Balticu edenemist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Peaminister Jüri Ratase sõnul hakkavad Balti riikide peaministrid edaspidi regulaarselt jälgima Rail Balticu projekti edenemist, et seda saaks jõuliselt edasi arendada ning raudtee saaks valmis Euroopa Liidu järgmise pikaajalise eelarve raames.

"Tänasel kohtumisel saime üheskoos Euroopa Komisjoni ja RB Rail AS esindajatega kinnitada, et Rail Baltic jääb meile kõigile väga tähtsaks projektiks, mille nimel oleme valmis lahkarvamusi ja murekohti ületama," ütles peaminister Jüri Ratas, kes osales Riias Balti peaministrite nõukogu ametlikul kohtumisel.

"Meie ühine soov on võimalikult kiiresti edasi liikuda ja alustada ehitustegevusega. Seetõttu said kolme riigi transpordiministrid järgmiseks kohtumiseks veebruaris ülesandeks parandada ühist juhtimist ja luua usaldus projekti edukamaks ja kiiremaks elluviimiseks. Tugevdame kindlasti ka poliitilist juhtimist," lisas Rat as.

Ta ütles, et transpordivaldkonna eest vastutavad ministrid hakkavad andma pidevaid ülevaateid projekti arengutest peaministritele.

Ratase sõnul oli tal väga hea meel veenduda Poola suures huvis Rail Balticu vastu ning ta loodab, et ka Soome otsustab tulevikus projektis osaleda.

Peaministrid rääkisid ka Balti riikide elektrisüsteemi sünkroniseerimisprojektist. Ratase sõnul kulgeb see hästi. "Nüüd on oluline tagada, et sünkroniseerimisprojekt oleks ka uue Euroopa Komisjoni ja parlamendi jaoks suure poliitilise tähtsusega ning oleks tagatud vajalik Euroopa ühendamise rahastu kaasfinantseerimine," sõnas Ratas.

Balti peaministrid tervitasid ka ühtse gaasituru loomisel saavutatud progressi, mille oluliseks verstapostiks on Balticconnectori kasutuselevõtmine 11. detsembril. Samas rõhutati vajadust jätkata uute energiaallikate ja ühenduste kasutuselevõtmist. Eesti on eriti huvitatud piiriülesest koostööst meretuuleparkide arendamisel ja on valmis jagama oma kogemust biometaani kasutamisel transpordi valdkonnas.

Euroopa Liidu pikaajalisele eelarvele pühendatud diskussioonil toonitasid peaministrid, et 2021–2027 eelarve peab olema ambitsioonikas ja toetama kliimaneutraalsuse eesmärke. Nende hinnangul ei tohi kitsendada ühtekuuluvuspoliitikat ja ühtset põllumajanduspoliitikat, kus otsetoetuse ühtlustamine peab toimuma kiiremas tempos.

Tööõhtusöögi ajal, mil peaministrite Ratase, Krišjanis Karinši ja Saulius Skvernelisiga ühines ka Poola valitsusjuht Mateusz Morawiecki, arutati piirkonna julgeolekut ning Euroopa tulevikku pärast Brexitit. Ratase sõnul on Baltimaade jaoks väga tähtis, et Ühendkuningriik jääks meie lähedaseks liitlaseks ka siis, kui britid on Euroopa Liidust lahkunud.

Eesti võtab järgmisel aastal Lätilt üle Balti ministrite nõukogu juhtimise. "Ühtlasi koordineerib Eesti 2020. aastal ka kaheksa Balti- ja Põhjamaa riigi koostööd. Nende kahe formaadi vahel suurema sünergia loomiseks oleme seadnud ühised prioriteedid. Nendeks on piirkondlik julgeolek, suured ühtsed taristuprojektid, digitaalne koostöö, võitlus kliimamuutuste vastu, keskkonnaküsimused, kultuurikoostöö ja tervishoid," selgitas Ratas.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: