Soome reitingud: Põlissoomlased endiselt liider, sotsid jälle tõusuteel

{{1578634140000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jussi Halla-aho Põlissoomlaste üldkogul. Autor/allikas: Mikko Ahmajärvi/Yle

Soome erakondadest on endiselt populaarseim rahvuskonservatiivne ja kliimamuutuse inimtekkelisust eitav Põlissoomlased. Valitsust juhtiv sotsiaaldemokraatlik erakond on aga pärast peaministri vahetust suutnud sügavast mõõnast välja tulla.

Soome erakondade toetusedetabeli tipus on kaks opositsioonierakonda, selgub Soome rahvusringhäälingu Yle tellitud küsitlusest.

Põlissoomlaste järel on teisel kohal paremtsentristlik Koonderakond.

Valitsuserakondadest on peaministripartei sotsiaaldemokraadid kolmas, järgnevad maakeskpartei ja rohelised võrdse toetusega.

Kuuendal ja seitsmendal kohal on samuti valitsusse kuuluvad Vasakliit ja Rootsi Rahvapartei.

Soome sai uue valitsuse detsembri keskpaiku, mil valitsuskaaslasest maakeskpartei sundis peaministri ametist taganema sotsiaaldemokraatide juhi Antti Rinne. Täna Eestisse visiidile tuleva Sanna Marini saamine peaministriks on erakonna toetust tõstnud ning seega peatanud mullu augustis alguse saanud järjestikuse languse.

Samas pole olukord sotsiaaldemokraatide jaoks endiselt roosiline, sest veel mullu veebruaris oli nende toetus enam kui 6 protsendipunkti kõrgem.

Rohelised kaotavad toetajaid igale poole

Toetusuuringu läbi viinud Taloustutkimus Oy uuringujuht Tuomo Turja märgib, et nii sotsiaaldemokraadid kui ka maakeskpartei on mingil määral tagasi saanud oma varasemaid toetajaid, kes vahepeal ma-ei-oska-öelda -leeri kandusid.

Eriti kergendunud on olukorra muutumisest ilmselt maakeskpartei juht Katri Kulmuni, kes pidi eelmise küsitluse järel silmitsi seisma vaid 10-protsendilise toetusega. Veel neli aastat tagasi üle 20 protsendi häältest saanud erakonna jaoks on olnud tegemist äärmiselt piinliku ja enneolematu madalseisuga.

Nüüd on raskused aga jõudnud Soome rohelisteni, kes kaotavad oma toetust mitmele poole.

"On huvitav, et roheliste toetus valgub nii vasakule – sotsiaaldemokraatidele ja Vasakliidule – kui ka paremale Koonderakonnale ja pisut ka maakeskparteile," kommenteerib Turja.

Põlissoomlaste toetus tundub tema hinnangul aga võimaliku maksimumi saavutanud. Pärast 2019. aasta aprillis toimunud parlamendivalimisi on nende toetus tõusnud 17,5 protsendilt 24,3 protsendile peamiselt ebakindlate ja varem poliitikast kõrvale hoidnute arvelt.

"Nüüd paistab see kaev teatud määral kuiv olevat," nendib Tuomo Turja.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: