Soome valitsus lõi kõikuma

{{1575304740000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsuse püsimine sattus kaalukausile, kui valitsusse kuuluv Keskerakond teatas esmaspäeval, et sotsiaaldemokraadist peaministril Antti Rinnel ei ole nende usaldust.

Rinne kaotas koalitsioonikaaslaste usalduse seoses riigiettevõtte Soome Post tegevusega, mille kohta Rinne on võinud parlamendile valetada. Samas rõhutasid Keskerakonna esinumbrid, et nad on endiselt rahul valitsuskoalitsiooni koosseisu ja poliitikaga. Soome parlament hääletab Antti Rinne usalduse üle kolmapäeval.

Keskerakonna parlamendifraktsiooni juht Antti Kurvinen ütles, et Keskerakonna hinnangul pole peaministri selgitused piisavad. "Loodame, et valitsuse töövõime taastatakse võimalikult peatselt. Kordan veel, et meie soov on, et praegune koalitsioon võiks edasi töötada praeguse valitsusprogrammi raames," märkis Kurvinen.

Keskerakonna esimees Katri Kulmuni ütles peale kaks tundi kestnud fraktsiooni koosolekut, et erakond on endiselt pühendunud praegusele koalitsioonile, kuid samas on erakonnas usaldamatus teatud valitsusliikmete suhtes. Küsimusele, kas Keskerakond on kaotanud usalduse peaminister Rinne suhtes, vastas Kulmuni jaatavalt.

Esmaspäeva õhtul kogunes sama küsimust arutama erakonna juhatus. Juhatus otsustas toetada fraktsiooni seisukohta, et usaldus Rinne suhtes on kadunud.

Kulmuni märkis peale koosolekut, et Keskerakonna hinnangul on valitsuse töövõime saanud kahjustada ning nüüd oodatakse, et sotsiaaldemokraadid taastaksid Keskerakonna usalduse valitsuse töövõimesse. Kulmuni sõnul pole senised sotsiaaldemokraatide selgitused neid veennud.

Rinne nõuab Keskerakonnalt selgitust ja ei taandu

Kas sotsiaaldemokraatide (SDP) juhatus kogunes esmaspäeva õhtul. Rinne ütles pärast koosolekut ajakirjanikele, et ta soovib Keskerakonnalt täpsemat selgitust, mida temalt tahetakse. "Kui minu sõnum on jäänud ebaselgeks, siis Keskerakonna sõnum on veel ebaselgem. Praegu pole teada, mida nad soovivad ning mida nad öelda tahtsid," märkis Rinne esmaspäeva hilisõhtul.

Rinne soovib enda sõnul saada teisipäeval sotsiaaldemokraatidelt selget "ei" või "jaa" vastust, kas nad on valmis jätkama koostööd valitsuses, kus tema on peaminister.

"Mul on õigus saada selged põhjendused, kui nad arvavad, et nad ei ole valmis jätkama (Rinne valitsuses). Ja seda me homme arutame. Siis hindame olukorda ja teeme järeldused, kuidas läheme edasi," rääkis Rinne.

Rinne sõnul on tal täielik erakonna juhatuse toetus.

Rohelised jälgivad olukorda

Samuti valitsusse kuuluvad rohelised polnud esmaspäeva õhtuks veel oma seisukohta välja öelnud. Roheliste esimees, siseminister Maria Ohisalu ütles, et enne on erakonnal vaja kogu informatsiooni ning arutada tahetakse ka väiksemaid detaile, vahendab Helsingin Sanomat otseblogis.

Yle hinnangul tähendaks olukord, kus sotsiaaldemokraadid jätkavad Rinne toetamist, kuid Keskerakond ei, valitsuse lagunemist. Ainuke võimalus sama valitsuse jätkamiseks on Soome rahvusringhäälingu hinnangul uue peaministrikandidaadi leidmine. Praeguses koalitsioonis kuulub peaministri koht sotsiaaldemokraatidele.

Soomet valitseb alates 6. juunist Rinne juhitav viie erakonna valitsus, kuhu kuuluvad SDP, rohelised, Keskerakond, Vasakliit ja Soome Rootsi Rahvapartei (RKP).

Antti Rinne teatas reedel, et Soome Postiga seotud probleemide keskmes olnud riigifirmade minister Sirpa Paatero esitas tagasiastumisavalduse ning tema kiitis lahkumisavalduse heaks.

Rinne selgitas Yle teatel, et sotsiaaldemokraat Paatero polnud lähtunud tema juhistest, kuidas riigifirma tegevust tuleks juhendada.

Rinne lisas, et Soome Posti juhatus on tegutsenud valesti ja juhatuse rolli on asutud analüüsima. Täpsemalt süüdistas peaminister postifirma juhtkonda selles, et viimane on äsjase töövaidluse asjaolusid selgitades kuupäevadega vassinud ning väitnud, justkui oleks hiljutisel streike põhjustanud sammul valitsuse tugi.

Opositsiooniparteid Koonderakond ja Põlissoomlased aga süüdistavad peaminister Rinnet ennast parlamendi eksitamises.

Yle teatel on õiguskantslerile esitatud mitu kaebust Rinne tegevuse kohta vaidlustest Soome Postiga. Reedeks oli kaebuseid laekunud neli. Esmaspäevaks oli kaebusi mõni juurde laekunud.

Soome Posti hiljutine otsus viia umbes 700 pakisorteerijat üle tütarfirmasse Posti Palvelut Oy tähendas, et nendele inimestele hakkaksid kehtima uued töötingimused ja nende töökohad oleksid tööstusvaldkonna ametiühingu haldusalas, mitte aga posti- ja logistikavaldkonna ametiühingu Pau all nagu varem. Samm tõi kaasa nii postitöötajate streigi kui ka ulatuslikud toetusstreigid. Vastasseisule õnnestus lahendus leida alles pärast pikki läbirääkimisi riikliku lepitaja vahendusel.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: