Saksa ametnikud leppisid kokku söeenergialt ülemineku plaanis

Sotsiaaldemokraadist rahandusminister Olaf Scholz ja liidukantsler Angela Merkel.
Sotsiaaldemokraadist rahandusminister Olaf Scholz ja liidukantsler Angela Merkel. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Saksa ametnikud leppisid kokku plaanis, mis näeb ette söeelektrijaamade sulgemise 2030. aastate keskpaigaks või lõpuks, teatas valitsus neljapäeval.

Rahandusminister Olaf Scholz ütles neljapäeval, et valitsus maksab sulgemisele järgneva 15 aasta jooksul söeelektrijaamu käitavatele ettevõtetele kokku 4,35 miljardit eurot. Tema sõnul on summa riigile jõukohane.

Valitsus on juba kiitnud heaks plaani eraldada 2038. aastani söekaevanduspiirkondade üleminekuraskuste leevendamiseks kuni 40 miljardit eurot.

Valitsuse moodustatud komisjon soovitas aasta eest Saksamaal lõpetada kliimamuutuse ohjeldamiseks hiljemalt 2038. aastaks elektri tootmiseks söe kasutamine.

Soovituselt konkreetsele tegevuskavale üleminek oli viimastel kuudel takerdunud eeskätt riigi idaosa liidumaade tõttu, mis sõltuvad suuresti pruunsöekaevandamisest.

Ööl vastu neljapäeva jõudsid föderaalvalitsuse esindajad ja asjaosaliste liidumaade peaministrid kokkuleppele söeelektrijaamade sulgemise plaanis, ütles valitsus avalduses.

Kokkuleppele kirjutasid alla kantsler Angela Merkel ning Saksi-Anhalti liidumaa, Saksimaa, Nordrhein-Westfaleni ja Brandenburgi peaministrid, ütles Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert.

Protsess vaadatakse taas üle 2026. ja 2029. aastal. Siis peab selguma, kas Saksamaa suudab 2035. aastaks, kolm aastat enne lõpptähtaega, söeelektrist loobuda.

Saksamaa saab üle kolmandiku elektrienergiast söe põletamisest, mis aga paiskab atmosfääri tohututes kogustes kasvuhoonegaase.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: