Trump allkirjastas sanktsioonid Nord Streamiga seotud firmadele

{{1576909440000 | amCalendar}}
Nord Stream 2 ehitamiseks vajalike torude laadimine laevale.
Nord Stream 2 ehitamiseks vajalike torude laadimine laevale. Autor/allikas: STEFAN SAUER/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas reedel sanktsioonid gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamisega seotud firmadele, teatasid võimuesindajad.

USA senat toetas teisipäevasel hääletusel ülekaalukalt sanktsioonide kehtestamist.

Eelmisel nädalal samuti vaevata USA esindajatekoja läbinud seaduse eesmärk on peatada 10,6 miljardi dollari maksumusega Nord Stream 2 ehitamise jätkamine.

Ühendriikide seadusandjad on hoiatanud, et projekt tooks Vene presidendi Vladimir Putini valitsusele miljardeid dollareid tulu ja suurendaks järsult Moskva mõjuvõimu Euroopas. 

Mitu Euroopa valitsust, kes projekti toetavad, on manitsenud Washingtoni mitte sekkuma oma äriasjadesse. 

Nord Stream 2 kahekordistab Venemaa ja Saksamaa gaasitransiidi mahtu. Venemaa lootis 1230-kilomeetrise gaasitoru valmis saada aasta lõpuks, kuid projekti valmimine on venima jäänud, sest ehituslubade saamine Taanilt kujunes keeruliseks. 

USA ning Ida- ja Kesk-Euroopa riigid, nende seas Ukraina, on projektile häälekalt vastu ja kardavad, et see suurendab Euroopa sõltuvust Vene gaasist ja Moskva poliitilist mõjuvõimu. Samuti kardetakse, et Venemaa saab tänu Nord Stream 2-le avaldada suuremat survet Ukrainale, kuna Euroopa sõltub vähem läbi Ukraina liikuvast Vene gaasist.

Sel nädalal ütles Saksa kantsler Angela Merkel, et Saksamaa ei vasta Ühendriikide otsusele kehtestada sanktsioonid Nord Stream 2 gaasitoru ehitusega seotud firmadele.

"Ma ei näe muud viisi peale kõneluste teha selgeks, et me ei kiida seda heaks," sõnas Merkel, mõistes hukka sanktsioonide eksterritoriaalsuse.

Projekt maksab umbes 9,5 miljardit eurot, millest poole rahastab Vene gaasigigant Gazprom ja ülejäänu Wintershall Dea, OMV, Engie, Shell ja Uniper.

Kuigi sanktsioonid ei ole rahastajaid veel tabanud, ütles Uniperi tegevjuht Andreas Schierenbeck, et olukorda võetakse väga tõsiselt. "Kui sanktsioonid peaks meid mõjutama – mida need praegu ei tee ja millele viiteid pole –, peame me vaatama võimalikku ärimõju," ütles ta. "Ma ei tea mis määral sanktsioonid projekti sandistada võivad."

Sammuga pole rahul ei EL ega Venemaa

Euroopa Liit väljendas laupäeval pahameelt USA sanktsioonide pärast ettevõtetele, mis osalevad Nord Stream 2 gaasijuhtme projektis.

"See on põhimõtte küsimus, et EL on vastu sanktsioonide kehtestamisele EL-i firmadele, mis tegelevad seadusliku äriga," ütles EL-i pressiesindaja.

USA sanktsioonid mõistis hukka ka Venemaa. Sealne välisministeerium teatas laupäeval, et need takistavad riike oma majanduste arendamisel.

Washington juhindub ideoloogiast, mis takistab rahvusvahelist konkurentsi Läänemere alt kulgeva torujuhtme üle, ütles Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova oma Facebooki leheküljel.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: