WHO lubas sõltumatut pandeemiauurimist "varaseimal sobival hetkel"

{{1589854140000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
WHO selleaastane Maailma Terviseassamblee toimus peamiselt video vahendusel. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus lubas esmaspäeval algatada koroonaviiruse pandeemiale reageerimise sõltumatu uurimine niipea kui võimalik. Lubaduse taga võib olla surve USA-lt, kes leiab, et WHO on käitunud Hiina marionetina.

"Algatan varaseimal sobival hetkel sõltumatu hindamise saavutatud kogemuste ja saadud õppetundide ülevaatamiseks ning soovituste esitamiseks riiklike ja üleilmse pandeemiavalmisoleku ja reageerimise parandamiseks," ütles peadirektor WHO iga-aastase Maailma Terviseassamblee algul.

USA tervishoiu- ja sotsiaalteenuste minister Alex Azar sarjas esmaspäeval Maailma Terviseorganisatsiooni suutmatust hankida ja edastada olulist teavet uue koroonaviiruse kohta, mis võinuks pandeemiat tagasi hoida ja päästa palju inimelusid.

"Peame olema ausad selle esmase põhjuse suhtes, mille tõttu see haiguspuhang kontrolli alt väljus. See oli organisatsiooni ebaõnnestumine hankida maailmale vajalikku teavet ja see läbikukkumine maksis palju elusid," sõnas Azar videopöördumisel WHO aastakoosolekul.

Azar nõudis muu hulgas, et WHO tegevus peab muutuma rohkem läbipaistvamaks ja toetas koroonaviiruse pandeemiale reageerimise sõltumatut uurimist.

USA president Donald Trump ründas esmaspäeval samuti taas Maailma Terviseorganisatsiooni, mida nimetas muu hulgas Hiina käpiknukuks.

"Hiina käpiknukud. Nad on Hiina-kesksed, kui pehmemalt öelda," sõnas Trump.

WHO lähtus aasta alguses mitme kuu vältel koroonaviiruse kohta maailmale teavet edastades Hiina soovidest, kes haiguse ulatust ja riske varjas.

Trump ähvardas alaliselt külmutada WHO rahastamise

Trump ähvardas alaliselt külmutada Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahastamise, kui organisatsioon järgmise 30 päeva jooksul oma tegevust märkimisväärselt ei paranda.

USA peatas maksed WHO-sse aprilli keskel, süüdistades seda liiga lähedastes suhetes Hiinaga ning koroonaviiruse pandeemia varjamises ja sellega halvasti toime tulemises.

Esmaspäeval edastas Trump Twitteris fotod kirjast, mille ta saatis WHO peadirektorile Tedros Adhanom Ghebreyesusele. USA presidendi sõnul tõi ta kirjas näited WHO puudustest pandeemia kriisijuhtimises.

"On selge, et teie ja teie organisatsiooni korduvad eksisammud reageerimisel pandeemiale on läinud maailmale rängalt maksma. Maailma Terviseorganisatsiooni ainus tee edasi on see, kui ta tegelikult demonstreerib sõltumatust Hiinast," ütles Trump kirjas.

"Kui Maailma Terviseorganisatsioon ei luba olulisi parendusi järgmise 30 päeva jooksul, muudan ma USA rahastuse ajutise külmutamise alaliseks ja vaatan üle meie liikmesuse organisatsioonis," hoiatas ta.

Ühendriigid on olnud WHO suurim rahastaja, toetades organisatsiooni mullu 400 miljoni dollariga ehk 364 miljoni euroga, samas kui Hiina panustas 40 miljonit dollarit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: