MI5 usub, et koroonaviirus pärineb Wuhani turult

Hiina elusloomade turg.
Hiina elusloomade turg. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Antonio Pisacreta / Ropi

Briti julgeolekuteenistuse MI5 hinnangul pärineb koroonaviirus COVID-19 Wuhani turult ning väited, et see on loodud Hiina biolaboris kuuluvad libauudiste alla.

Ühendkuningriigi sisejulgeoleku eest vastutav MI5 nimetas viiruse tehislikku päritolu kohta räägitavat kuulujuttudeks ja vandenõuteooriateks ning võrdles seda vaktsineerimisvastaste aktivistide esitatavate väidetega. Ajaleht The Times viitas oma loos anonüümsetelt luureallikatelt saadud infole.

Hinnang järgnes Briti välisluure MI6 endise juhi Richard Dearlove'i hiljuti öeldule, et tema usub viiruse pärinemist Wuhani viroloogialaborist, kust see võis kogemata valla pääseda. Dearlove, keda kunagi on seoses Iraagi sõja alustamise asjaoludega korraldatud uuringu (niinimetatud Chilcoti uurimine - toim.) ajal süüdistatud kallutatud luureandmete esitamises, ütles, et olevat näinud viiruse kohta tähtsat dokumenti.

Ajakirjas Quarterly Review of Biophysics Discovery avaldatud Briti ja Norra teadlaste raportis, mida The Timesi andmeil Dearlove silmas peab, öeldakse, et viiruse COVID-19 analüüs paljastab, et selles on unikaalsed lisandid. Varasemalt oli sama uuringuraport mitme väljaande poolt tagasi lükatud, kuni sellest ei olnud eemaldatud Hiinat süüdistavaid väiteid.

Sama uuringuraporti kohta aprillis avaldatud pressiteates öeldi, et uuring näitas ilma kahtlusteta, et COVID-19 on tehislik viirus. "Me oleme teadlikud, et nendel leidudel on poliitiline tähendus ja need tõstatavad murettekitavaid küsimusi. Meie põhjendus nende tulemuste avaldamiseks on kaasa aidata ülemaailmsetele meditsiiniuuringutele turvalise ja efektiivse vaktsiini leidmiseks," ütlesid teadlased pressiteate vahendusel.

Dearlove ütles ajalehele Daily Telegraph antud usutluses, et tema arvates sai viiruse levik alguse õnnetusest. "See tõstatab muidugui küsimuse - kui Hiina kunagi tunnistab oma vastutust - kas ta siis ka kahjutasu maksab? See paneb maailma iga riigi ümber mõtestama oma suhteid Hiinaga ja selle juhtkonnaga," rääkis Dearlove.

Ka USA president Donald Trump on väitnud, et on näinud tõendusmaterjali selle kohta, et uus korooanviirus pärineb Hiina laborist, aga ta pole esitanud sellekohaseid tõendeid avalikkusele.

MI5 endine direktor Andrew Parker ütles hiljuti Briti kuningliku meditsiiniühingu veebiseminaril, et ta "ei ole teadlik mitte ühestki veenvast tõendist selle kohta, et see on midagi muud, kui see, mida inimesed usuvad: see pärineb elusloomaturult".

Luureallikad ütlesid The Timesile, et MI5 uus juht Ken McCallum jagab oma eelkäija vaadet.

Ka USA luureagentuuride koordinaatori büroo kinnitas, et nende luureandmed toetavad laiapõhjalist teadlaste konsensust, et COVID-19 ei ole inimeste loodud.

Scrippsi uurimisinstituudi teadlane, immunoloog Kristian Andersen kritiseeris jõuliselt Briti-Norra teadlasterühma väiteid. "See on jama, arusaamatu ega ole isegi kaugelt teaduslik," ütles ta The Timesile ja lisas, et autorid, kellest üks on Briti akadeemik, "ei näi mõistvat evolutsioonibioloogia kõige põhilisemaid mõisteid". Teadlasterühma kuulus ka Briti teaduste akadeemia liige, Londoni St Georgei haigla onkoloogiaprofessor Angus Dalgleish, kes kunagi osales HIV-vaktsiinide loomises ning hiljuti kandideeris Briti Isseseisvuspartei (UKIP) nimekirjas valimistel.

Professor Andersen ütles, et kõik andmed näitavad, et COVID-19 on looduslikku päritolu. "Selle kohta, et asjad võiksid muud moodi olla, ei ole esitatud mitte mingeid andmeid, kaasa arvatud ka selles "uuringus"," ütles ta. Pole hullemat solvangut, kui see, et mõni teadlane paneb oma kolleegi tööst rääkides sõna uuring jutumärkidesse, tõdes The Times.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: