Reinsalu: WHO vajab reforme

Foto: Välisministeerium

Eesti välisministri Urmas Reinsalu hinnangul vajab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) reforme, sest ei suutnud piisavalt kiiresti tegutseda koroonaviiruse leviku tõkestamisel. Sotsiaalministeeriumi asekantsleri Maris Jesse sõnul satuvad USA rahastuse lõppemise korral löögi alla mitu WHO programmi.

USA president Donald Trump teatas reedel riigi lahkumisest WHO-st. Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on Ameerika Ühendriigid esitanud tõsiseid süüdistusi WHO tegematajätmiste kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reinsalu nõustub, et WHO ei tegutsenud kuigi efektiivselt koroonakriisi ajal viiruse leviku tõkestamisel.

"Kindlasti on ka Eesti riik, kes soovib WHO reformimist, soovib sõltumatut juurdlust, mis tuvastaks probleemid. Kas WHO-d on võimalik reformida ka praegu, veel viiruse leviku ajal või kriisi ajal, see on keerulisem. Enne peame suutma aktuutsed probleemid lahendada," ütles minister.

Ta lisas, et kuna WHO-le puudub praegu alternatiiv rahvusvahelises tervisekoostöös, siis on tähtis, et organisatsioon jätkaks tegutsemist.

"See, mis puudutab Ameerika Ühendriike, siis nad on lubanud, et selle raha, mida nad maksid WHO liikmemaksuks, suunavad teistesse meditsiinitegevustesse. Ma loodan, et see läheb eesmärgipäraselt üle maailma selle viiruse ja muude tervisprobleemide tõkestamiseks," rääkis Reinsalu.

Sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse ütles, et USA presidendi teade koostöö lõpetamisest WHO-ga on segadusttekitav. Millised on reaalsed sammud, see selgub Jesse sõnul lähiajal. Praegu pole teada ka see, mida see rahalises mõttes tähendab.

"Kui USA rahalised maksed WHO-sse peatab, siis on eelkõige löögi all kõik erinevad programmid, mida USA on sihtotstarbeliselt üle maailma rahastanud. WHO rahastus koosneb liikmesriikide liikmemaksudest, aga see on natukene rohkem kui 20 protsenti. /.../ Ülejäänud rahastus on doonorite poolt - rikkamad riigid ja Euroopa Liit tervikuna kui ka erasektori doonorid," selgitas Jesse.

Eesti liikmemaks on sel aastal ligi 187 000 USA dollarit. WHO koroonafondi toetas Eesti aga näiteks 100 000 euroga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: