Avalik kiri: pandeemia ohustab demokraatiat

USA endine välisminister Madeleine Albright.
USA endine välisminister Madeleine Albright. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / CHRIS KLEPONIS

Üle 500 poliitilise ja kodanikuühiskonna liidri, nobelisti ja inimõigusrühmituse hoiatas neljapäeval, et mõned valitsused kasutavad koroonaviiruse pandeemiat oma võimu tugevdamiseks ning demokraatia ja kodanikuvabaduste õõnestamiseks.

USA endine välisminister Madeleine Albright, näitleja Richard Gere ning Nobeli rahupreemia laureaadid Shirin Ebadi, Lech Wałęsa ja José Ramos Horta teiste seas nimetasid pandeemiat tohutuks üleilmseks väljakutseks demokraatiale. 

"Demokraatia on ohus ning inimesed, kes sellest hoolivad, peavad selle kaitsmiseks kokku võtma oma tahte, distsipliini ja solidaarsuse," märkisid kirja autorid. "Kaalul on inimeste vabadus, tervis ja väärikus kõikjal." 

Kirja, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ja kodanikke mobiliseerida, algatas Stockholmis asuv Rahvusvaheline demokraatia ja valimisabi instituut (IDEA).

"Nii nagu pandeemial on juba praegu rängad majanduslikud ja sotsiaalsed tagajärjed, on sellel ilmselt ka sügavad poliitilised tagajärjed," ütles organisatsiooni peasekretär Kevin Casas-Zamora, viidates muu hulgas Ungarile, Filipiinidele ja El Salvadorile.

Casas-Zamora rõhutas, et see protsess on alles algusjärgus ja tegelikku mõju demokraatiale tuleb hinnata hiljem. 

Ta märkis, et erivolitused on legitiimne osa demokraatlike valitsuste arsenalist, et erakorraliste oludega toime tulla, kuid neid volitusi tuleb kasutada proportsionaalselt.

Rääkides karmide meetmete nagu liikumispiirangud tasakaalustamisest õigustega, märkis ta, et on endiselt keeruline hinnata, milline strateegia kõige tõhusam on.

Seetõttu on oluline keskenduda mitte sellele, kas rakendatakse "õiget" poliitikat, vaid sellele, kas seda poliitikat saab kohandada.

"On suurem tõenäosus õige tasakaal leida, kui sul on võimalik eksperimenteerida ja avalikku poliitikat parandada ja kohandada," ütles Casas-Zamora.

Teine mure ei lähtu ainult valitsuste tegevusest, vaid rahvast, kes muutub viirusehirmust vabaduste piiramise suhtes tuimaks.

"Hirmunud kodanikud taluvad seda ja harjuvad piiratuma ruumiga oma põhiõiguste rakendamiseks," lausus Casas-Zamora.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: